Velikost textu: AAA

Reklama

Skleník pro vaši úrodu 

Pěstujete zeleninu nebo si sami předpěstováváte sadbu květin? V tom případě určitě oceníte skleník. Počítejte s investicí kolem 10 000 Kč, ale zvláště na jaře vám rostliny porostou doslova před očima. A některé, jako například papriky, v našich přírodních podmínkách bez skleníku sotva dokážete vypěstovat. Jak tedy začít?

Místo

Nejdříve na své zahradě vyberte vhodné místo. Základní předpoklad je dostatek slunečního světla, proto by na skleník neměl dopadat stín domů či stromů. Širší podélné strany by měly směřovat k jihu, proti převažujícím větrům by měla být nastavena co nejmenší plocha.


Základy

Místo je vybrané, můžete začít se základy. Lehčí skleníky s hliníkovou konstrukcí sice stačí upevnit na ocelové nebo betonové piloty, ale přesto je i pro tyto lehké stavby lepší založit podezdívku do nezámrzné hloubky 60 až 100 cm. Stojí to sice víc práce i peněz, ale obojí se určitě vyplatí, protože takto ukotvený skleník bude mít větší stabilitu a trvanlivost – a podezdívka navíc zabrání prohrabávání myší a krtků do skleníku.
Konstrukce
Dnes už málokdo staví skleník ze starých oken nebo plastových láhví, většina zahrádkářů se rozhodne koupit hotovou konstrukci. Můžete zvolit ocelovou, plechovou, hliníkovou, dřevěnou nebo plastovou konstrukci. Každá má své klady i zápory. Plech je levný, ale může reznout a musíte ho natírat, hliník je lehký, ale dražší a méně stabilní, skleník ze dřeva ladí s přírodou, ale musí se ošetřovat a navíc má špatnou tepelnou vodivost.


Zasklení

Je možné použít obyčejné průhledné sklo (síla by měla být alespoň 4 mm), ale lepší je zvolit speciální sklo pro skleníky. To má jednu stranu hladkou a druhou s nerovnostmi, které rozptýlí dopadající světlo, takže rostlinám nehrozí úžeh. Takové sklo dokonce nemusíte před prudkým letním sluncem ani zakrývat rohožemi nebo natírat vápnem. Světlo dobře rozptyluje i komůrkový průsvitný polykarbonát. Má lepší izolační vlastnosti než sklo, je však asi dvakrát dražší.


Velikost

Pokud potřebujete vyšší skleník, postavte vyšší podezdívku, nebo skleník zapusťte do země a vybudujte si zvýšené záhony, které vám také usnadní práci při pletí. Skleník je také dobré vybavit konstrukcí, nebo zavěšenými policemi, což vám umožní pěstovat rostliny v patrech. To oceníte zejména v časném jaru, kdy předpěstováváte sadbu.


Tvar

Nejčastěji se používají dva základní tvary: se svislými či se šikmými bočnicemi. Přes šikmé sklo se do skleníku dostane víc slunečních paprsků, ale šikminy o něco zmenší vnitřní prostor.


Nápady, které pomohou

Postavte na severní straně skleníku zídku z kamenů, které přes den naakumulují teplo a v noci budou skleník ohřívat. Podobný efekt dosáhnete pokud postavíte skleník k jižní straně domu.
Sklo na severní straně skleníku v předjaří zevnitř potáhněte černou látkou nebo papírem. Tato fólie pohltí sluneční paprsky, které procházejí sklem na jižní straně a ve skleníku se zvýší teplota.


rr

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama