Velikost textu: AAA

Reklama

Zdravé vaření s Natálií Kšajtovou

Natálie Kšajtová – Fajtlová patří k našim nejúspěšnějším manekýnám 70. let. Od začátku osmdesátých let začala s makrobiotikou, původně kvůli rakovině – a tu si striktní makrobiotikou naprosto úspěšně vyléčila! Své rady a tipy nabízí i čtenářům portálu www.padesatpetplus.cz.


Rychle, ale zdravě!

Vždy jsem inklinovala k rychle připraveným zdravým jídlům a zelenině všeho druhu, takže po letech nejostřejší makrobiotiky jsem se ke svému dřívějšímu stylu zas vrátila a vnesla jsem jen do něj nejhlavnější makrobiotické zásady. Takže nepoužívám zásadně nic chemizovaného, konzervovaného, dobarvovaného nebo uměle dochucovaného. S ohrnutým nosem zavrhuji uzeniny všeho druhu. Prostě se na hony vyhýbám toxinům, stačí ty, kterým se nedá vyhnout za žádnou cenu.
Masa kromě ryb se většinou ani nedotknu, mléka a mléčných výrobků taky ne, na milost občas vezmu živý bílý jogurt nebo zrající sýr. Vyloučila jsem úplně bílý cukr a téměř úplně i cukr hnědý a med, vyhýbám se i všemu, v čem by cukr mohl být. Nekupuji bílou mouku, jen celozrnnou. Z obilnin sním nejvíce rýže Natural v nejrůznějších úpravách, jím hodně i jáhly, ovesné i jiné vločky, pohanku, ječné kroupy i krupky. Každý den mám trochu luštěnin: čočku, hrách, fazole, sóju, cizrnu – z té si dělám výtečný humus. Snažím se nezapomínat na mořské řasy. Přidávám je do zeleninových polévek zahuštěných celozrnnou moukou – mí synové se po nich mohou umlátit. Nechávám si i zeleninu zkvasit, hodně používám kyselé zelí. Zeleninu jím syrovou i vařenou, zelenou, žlutou i červenou, zavrhuji lilkovité, např.brambory, rajčata – jsou v nich toxiny.
Kořením i solím nekvalitnější sójovou omáčkou a zelenými aromatickými bylinkami, v posledních letech mám ráda kurkumu, která má spoustu báječných účinků. Skoro na všechno sypu zelené natě, které pěstuju na verandě nebo za oknem. Taky pěstuji různé klíčky, nejraději z pšenice, žita a fazolek adzuki.

Dnes vaří Natálie - Staročeská lepenice

Dnes jsem si uvařila STAROČESKOU LEPENICI  se salátem z červené řepy,  vše pojednané poněkud makrobioticky – jak jinak?

Co potřebujete?

Potřebuji na to krupky perličky nebo trhanku, kurkumu, nať mladé mrkvičky, kyselé zelí, cibulku, nať petrželky, sójovou omáčku a sezamovou omáčku tahíni.
Na salát použiji syrovou červenou řepu, citron, sójovou omáčku a olivový olej.

Včera večer jsem namočila asi 10 dkg krupek perliček do hodně vody – krupky při vaření parádně nabydou. Ráno jsem nechala krupky přejít varem, stáhla jsem je z vařiče a nechala odpočinout, mezitím jsem si osmažila do zlatova cibulku. Zamíchané krupky jsem znovu nechala mírně povařit – a zase jsem je dala odpočinout. Tohle jsem udělala třikrát – nebo čtyřikrát? (Mezitím jsem si do mírně zlatova na mírném ohni usmažila celozrnné placičky z pšeničné, žitné a kukuřičné mouky s trochou mletého kmínu, svoji snídani, a uvařila čaj bancha.) Ke konci jsem do téměř uvařených krupek přidala nasekanou nať mladé mrkvičky – to určitě nepoužíváte a vyhazujete, že? A úplně nakonec jsem krupky, které asi tak zdesetinásobily svůj objem, posypala krásně žlutou kurkumou, polila jsem je čínskou sójovkou, omastila řepkovým olejem (troškou!), přidala velkou hrst kyselého zelí, důkladně promíchala, vložila do sklenice se šroubovacím víčkem, trochu to všechno zalila sezamovou omáčkou tahíni a nakonec posypala osmaženou cibulkou a nasekanou natí petrželky. A nechala dojít – ono se to krásně spojí.

Syrovou červenou řepu jsem nahrubo nastrouhala, zakapala citrónovou šťávou z celého citrónu, zakapala čínskou sójovkou a olivovým olejem, promíchala, uložila do skleničky, do tašky dala ještě pět mladých mrkviček, čínské hůlky a ubrousky – a hurá do galerie, v deset tam musím být! A to jsem vstávala v půl deváté – to jsem lenoch, co?

Dobrou chuť přeje Natálie Kšajtová - Fajtlová

Chutě

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama