Velikost textu: AAA

Reklama

Jak mít důchod pod kontrolou

Řešit důchod, až když jdete do důchodu, není úplně rozumné. Každý si musí sám ohlídat, zda má v evidenci důchodového pojištění zapsané všechny údaje o příjmech. Chybějící doby pojištění mohou žádost o důchod v budoucnu zkomplikovat.

Zkontrolujte, zda je vaše evidence kompletní

Mohlo se třeba stát, že firma, v níž jste před mnoha lety pracovali, zkrachovala a přestala existovat. Vůbec si přitom nelámala hlavu s nahlášením, kolik jste si tehdy u ní vydělali a jaká doba se vám započetla na důchod. Pokud není vaše evidence kompletní a některé údaje chybí, žádost o důchod se v budoucnu zbytečně zkomplikuje a její vyřízení může trvat i několik měsíců.
Ohlídat si můžete i případné chyby, ke kterým mohlo dojít ve vašem evidenčním listu v posledních šesti letech. "Od roku 2004 musejí zaměstnavatelé vystavovat evidenční listy za své zaměstnance povinně, zaslat je do centrální evidence ČSSZ a stejnopis dát zaměstnanci. Při složitějším průběhu pojištění, kdy se zaměstnavatel neporadí se specialisty správy sociálního pojištění, jak správně list vyplnit, může udělat v evidenčním listu chybu," upozorňuje Alena Fraňková, specialistka ČSSZ.


Výpis je zdarma, žádat o něj lze každoročně

O výpis máte právo požádat každoročně zdarma. Žádost je nutné adresovat přímo na pražskou centrálu ČSSZ (Křížová 25, 225 08 Praha 5). Pokud máte elektronický podpis, lze o výpis žádat i emailem. "V žádosti je nutné uvést rodné číslo, jméno a příjmení žadatele, rodné jméno a adresu, na kterou chce žadatel výpis zaslat," upozorňuje Alena Fraňková. Žádost musí ČSSZ vyřídit nejpozději do 90 dnů.
Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení mají důchodové pojištění takto pod kontrolou již tisíce lidí. V roce 2008 například požádalo o zaslání Informativní osobní listu důchodového pojištění (IOLDP) přes 135 tisícům žadatelů a zájem stále stoupá. Loni si o výpis požádalo celkem 152 609 lidí.

Naše tipy
• Jednu do roka nebo čas od času požádejte o zaslání tak zvaného Informativní osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
• Žádost adresujte na pražské ústředí ČSSZ na adresu: ČSSZ, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
• V žádosti uveďte rodné číslo žadatele, jméno a příjmení, rodné jméno a doručovací adresu, na které si žadatel výpis vyzvedne.
• Případné nesrovnalosti a chybějící údaje nechejte dohledat pracovníky správy sociálního zabezpečení.
• Dohledání chybějících údajů můžete usnadnit tím, že předložíte doklady z vlastního archivu.

Peníze

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama