Velikost textu: AAA

Reklama

Kufr, co nikdy nezradí

18.11.2009

Jak si správně sbalit kufr na dovolenou – toho jsou plné časopisy. Co má obsahovat kufřík-lékárnička v autě, je také dáno. Co by ovšem mělo patřit do základního vybavení kufříku správného kutila? Názorů je tolik, kolik je kutilů. Nicméně se pokusíme zavést do toho alespoň nějaký systém.

Co by v něm nemělo chybět?

U nářadí je to takřka existenční, základní otázka. Můžete zvolit cestu nejednodušší a „napsat si o něj Ježíškovi“, který ho pořídí ve specializovaném obchodě. Je to řešení sice nejjednodušší, ale zřejmě také nejnákladnější. V kufříku za drahé peníze  může být totiž vše. I zbytečnosti.... Druhou možností je napěchovat kufřík tím, co chcete - promyšleně, pozvolna, nejlevněji.


Pokud vyřešíte tuto základní otázku, pak je nutno se zamyslet - Kdo a jak často, případně na jak náročné práce bude kufřík s nářadím používat.(Jen mějte na paměti, co odhalili „kutilologové“  - prý  95% domácích kutilských úkonů tvoří vrtání a šroubování…)

Jde výhradně o nářadí pro mimořádnou „první pomoc“ na dobu, než se dostaví zdatnější kamarád či přivolaný profesionál?  Nebo vy sám jste kutilem, co trumfne i ty, co se tím živí?

V tom druhém případě radíme připlatit si za kvalitní nářadí. Ale to víte, ostatně, i sám…

Takže - kufr s nářadím pro občasné práce, který by měl mít každý dobrý kutil,  by měl  obsahovat:

a) Kombinačky. V top ten domácího nářadí se drží u laiků dlouhodobě na první příčce. Něco dotáhnout, povolit, podržet či přeštípnout? S kvalitními kombinačkami přímo radost. Vyrábějí se nejčastěji v rozměrech 160, 180 a 200 milimetrů. Pro ty poslední je potřebná mohutná mužská dlaň, pro ženy kutilky se hodí spíše 160.  Nejlepší je rovnou koupit takové kombinačky, které mají izolaci, aby při případném šťourání poblíž drátů nepřišlo nepříjemné překvapení. Pokud vybíráte podle ceny, čili ty nejlevnější - tak si je pořádně potěžkejte, vyzkoušejte a hlídejte zejména zda dobře doléhají.

b) Kladivo. To je pro kutila něco jako mouka pro hospodyňku. Prostě bez kladiva “ani ránu“. Pro základní úkony stačí klasické zámečnické, s váhou do 300 gramů. V případě, že chcete mermo mocí kladivo s dřevěnou rukojetí, pozorně se podívejte, zda není poškozeno nějakými deformacemi či prasklinkami. Ale s největší pravděpodobností by vám mělo stačit kladivo plastovou rukojetí pokrytou gumou.

c) Šroubovák. Nebo raději šroubováků více.  Základem je jeden plochý s šířkou 1,5-2 milimetry a dva křížáky - PH1 a PH2, případně pro jistotu  i jeden další křížák PZ2.

Pak byste měli v kufříku mít pilku, metr, a tak dále. (Pro začátek možná i nějakou tu náplast…)
Základní, ale opravdu to nejzákladnější vybavení tedy už máte. Ale určitě si budete časem dokupovat nářadí další. S rozmyslem – a s radostí…  

nt

 


 

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama