Velikost textu: AAA

Reklama

Aromaterapie – pro a proti

18.11.2009

Stávající období je pro aromaterapii jako stvořené. Léčba vůněmi je známá již od starověku. Vychází z toho, že čich je první ze smyslů, který se u člověka vyvíjí. A také ovlivňuje vnímání světa kolem nás. Čich je základním smyslem týkajícím se bezpečí  -  nepříjemné vůně signalizují nebezpečí, příjemné uvolňují, přinášejí radost. Američtí vědci však tvrdí – nepřeceňujte aromaterapii, jde v ní hlavně o peníze…

Tak jak to je?

Aromaterapie je proces, který podporuje zdraví, ulevuje při zátěži a stresu, posiluje imunitu a harmonizuje tělesné a duševní pochody. Využívá vlastností přírodních éterických olejů (silic) a působí jak preventivně, tak při akutních stavech. Říkají zastánci (a také „provozovatelé“) aromaterapie.

Éterické oleje ovlivňují lidský organizmus dvěmi cestami. Tou první je:

Inhalace

Vůně éterických olejů (silic) se, jako každá jiná vůně, dostává do čichového centra v mozku, odkud vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervní systém. Může navodit emoční odezvu a vyvolat pocity popisované lidmi jako úleva, osvěžení, uklidnění, nebo povzbuzení. Stejně tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení atmosféry doma, v kanceláři, ale třeba také v útulné kavárně.

Masáže

Při využívání éterických olejů při masáží pronikají rostlinné silice správně ředěné vhodným olejem všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Specifický účinek éterických olejů (silic) spolu s relaxační masážní technikou vyvolává příznivou regenerační odezvu v lidském organizmu. Vhodná je také lokální aplikace formou obkladů, mastí či balzámů při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních a nebo k běžnému dennímu ošetření.

V hlavní roli vůně peněz?

Závěrem však mírnění přehnaného optimismu – vůně, jež si zvolíme, jsou příjemné, o tom není pochyb. Vědci z univerzity v Ohiu však přišli s názorem, že aromaterapie se přeceňuje a je vlastně jen výhodným a výnosným byznysem.  Že vonné svíčky či olejíčky (nejprodávanější jsou vůně citron a levandule) fungují jen jako placebo „Je sice možné, že citrónový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného," říká Kiecolt-Glaser, vedoucí výzkumu. Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí. A také ty, co při koupeli s provoněnou horkou vodou vydatně relaxují a zapomenou na stres.

 až

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama