Velikost textu: AAA

Reklama

Jak zazimovat organizmus

18.11.2009

Východní medicína přistupuje i k člověku jako k organismu, který je zapotřebí zazimovat. Prostě to, co je nadbytečné, nepotřebné - je nutné odstranit, naopak to užitečné uskladnit tak, aby bylo užitečné při zpomaleném zimním rytmu.

Plíce jsou jako podzim 

Veledůležitým orgánem jsou plíce. Orgán kovu, jehož povaha odpovídá podzimu, nasává energetický tok (QI), zjemňují jej a posílí dolů, aby vyživoval naše kořeny čistou esencí. Plíce ovládají pokožku, chrání tělo před útokem zvenčí, kontrolují vylučování potu a množství vlhkosti v pokožce. Jsou-li plíce slabé, dýchání je povrchové, nedostatečné. Hluboký nádech je důležitý pro peristaltiku střev. Element kovu mohou poškozovat i emoce. Emoční zatížení, smutek, potlačovaná agrese, existenční starosti vedou k oslabení QI. Plíce nemají rády sucho – proto je tak důležité zvlhčovat v místnosti vzduch. Nemusí jít o drahé značkové zvlhčovače, někdy stačí malá fontánka.

Pomozme ledvinám

Také ledviny reagují na podzim velmi citlivě, pomozme jim alespoň tím, že vyloučíme z jídelníčku zavařeniny – džemy, marmelády. Ještě si dopřejme ovoce v čerstvé stavu. A navíc – k ovoci se více než cukr hodí koření.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama