Velikost textu: AAA

Reklama

Aby vlasy nepadaly...

Menopauza, drastické diety, stres, kojení či dědičné dispozice. I tyto faktory mohou u žen způsobit vypadávání vlasů. Jaký úbytek vlasů je normální a kdy bychom už měly vyhledat odbornou pomoc?

 

Zatímco mnohým mužům méně vlasů na jejich hlavách na přitažlivosti vůbec neubere, pro všechny ženy bez výjimky znamená úbytek vlasů jediné – velký problém. Vlasy jsou u žen jedním z nepsaných kritérií krásy a přitažlivosti. Pokud je jich čím dále méně, bez ohledu na věk, ženám to na sebevědomí rozhodně nepřidá.

Kdy vyhledat lékaře?

Ještě než se začnete zneklidňovat nad následujícími řádky, je dobré si uvědomit, že denně může člověku vypadnout až kolem stovky vlasů. Neznamená to ale ještě žádný problém, lékaři to stále považují za fyziologický stav. „Odborného lékaře by měla žena vyhledat tehdy, pokud více než tři měsíce pozoruje zvýšené množství vlasů vypadaných po umytí, na polštáři či v hřebenu, nebo pokud jí po mírném zatahání vlasy zůstávají v dlani,“ říká MUDr. Yvonne Bergerová z pražské kliniky LaserPlastic. Důvody padání vlasů by se daly shrnout do jedné věty – nejčastější příčinou jsou sice hormony a genetické dispozice, ale není pochyb o tom, že za spoustu potíží si můžeme samy. Vlasy a jejich stav jsou obvykle zrcadlem našeho životního stylu. Stačí si uvědomit, jak jsme žily poslední rok, v jakém prostředí jsme se pohybovaly, zda jsme prodělaly nějakou vážnější nemoc, nebo jsme příliš často vystaveny stresovým situacím.

Mohou za to hormony i šampony...

„Zvýšené vypadávání vlasů u žen může být ovlivněno hormonálně (dospívání, těhotenství, kojení, menopauza), ale někdy za problémem můžeme najít infekční onemocnění s těžším průběhem či poruchy metabolizmu. Zvýšené krátkodobé padání vlasů je také sezonního původu, „vyjmenovává MUDr. Yvonne Bergerová různé příčiny ubývání vlasů. Nezanedbatelný negativní vliv má rovněž fakt, že ženy namáhají vlasy mnohem častěji než muži, a to například chemickými zásahy v kadeřnictví, častým mytím nevhodnými šampony, mechanickým namáháním (stahování vlasů, splétání, nešetrné česání).

Jak to vidí lékař

Pokud se kvůli padání vlasů rozhodnete navštívit odborného lékaře, počítejte s tím, že vás nejprve důkladně vyzpovídá, aby zjistil, jestli za vypadáváním vlasů nestojí třeba nějaké léky, které jste užívaly, zda nejste po porodu (v tomto období mohou výrazně padat vlasy, ale většinou se jejich hustota do půl roku vrací k normě), neprožíváte období menopauzy nebo neděláte zásadní chyby ve vaší životosprávě. Dalším krokem je laboratorní vyšetření hladin hormonů, především štítné žlázy a pohlavních hormonů. „Mikroskopickým vyšetřením vlasu – tzv. trichogramem hodnotíme fáze vlasového cyklu, rychlost růstu vlasu, hustotu ovlasení, šířku vlasu,“ vysvětluje MUDr. Bergerová. „Vyšetřením můžeme posoudit aktivitu onemocnění a následně efekt terapie. Úspěšnost léčby významně souvisí s jejím původem. Všeobecně je hůře ovlivnitelná u různých endokrinních či metabolických poruch, ale např. u poporodních vypadávání, nebo tehdy, když vlasy začnou vypadávat z důvodu pravidelného užívání léků, je výsledek terapie velmi dobrý. Obecně se terapií snažíme ovlivnit prokrvení vlasové cibulky, zvýšené okysličení podporuje novotvorbu vlasu a jeho pevnost.“

Zázračné přípravky? Nefungují.

Do jisté míry se dá říci, že hustota vlasů, jejich kvalita a případný úbytek, je dána geneticky. To ovšem neznamená, že byste měly vše ponechat jen „osudu“ a ignorovat prevenci. „V období, která znamenají pro vlasy větší zátěž, což jsou např. letní dovolené spojené s nadměrným sluněním, časté koupání v bazénu s chlorovanou vodou atd., vlasový stvol oslabuje. A proto je vhodné v tomto období preventivně aplikovat vlasové kůry s výživnými výtažky nebo balzámy na vlasy,“ radí MUDr. Bergerová. „V rámci prevence byste se měly také pokusit vyvarovat stresu, s nímž si náš organizmus často neumí poradit a reaguje na něj třeba padáním vlasů. Měly byste svému tělu pravidelně dodávat, co potřebuje (vitaminy, stopové prvky, aminokyseliny), nekouřit a nezapomeňte rovněž na pravidelnou detoxikaci, která umožní lépe pracovat játrům a ledvinám a viditelně se odrazí nejen na kvalitě pokožky, ale i vlasů. Z kosmetických produktů vsaďte spíše na přírodní kosmetiku, na barvy na přírodní bázi nebo speciální vlasová tonika, která brání uvolňování vlasu."

Bylinky pomůžou

Proti padání vlasů výborně funguje kopřiva. Vhodné je kombinovat kopřivový čaj a tinkturu z  kořene kopřivy. Tu snadno připravíte z dobře omytých a na drobno nakrájených kořínků kopřivy naložených nejlépe do 30-40% alkoholu. Sklenici naplněnou až po okraj nechte stát 14 dní na teplém místě a pak již můžeme roztok vtírat do vlasů. Zároveň je vhodné doplnit tělu vitamin B, zinek a hořčík.

Klára Antošová

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama