Velikost textu: AAA

Reklama

Je vám smutno? Pořiďte si veselý bambus!

18.11.2009

Lucky Bamboo, neboli veselý bambus, je v poslední době hodně oblíbenou dekorací. Objevuje se ve vázaných květinách. Ale nemusíte ho zahodit spolu s uvadlou kyticí. Můžete jej zkusit dál pěstovat jako dekoraci, která interiér vašeho bytu zpříjemní. Poradíme vám, jak na to.

Bambus není bambus

Rostlina s názvem veselý bambus ve skutečnosti není bambus, ale dračinec pruhovaný z čeledi agávovitých. Botanici ho řadí mezi nepravé palmy. U nás se objevil někdy v devadesátých letech minulého století a ihned si získal velkou popularitu. Tento dračinec patří stejně jako jeho příbuzní do skupiny velmi snadno pěstovatelných a množitelných rostlin.

Varianty rostliny

Nepravý veselý bambus můžete koupit ve dvou variantách. První je dražší (kus stojí 40-60 Kč) a jde o velmi krásnou kroucenou rostlinku, jež se často používá v aranžérství přímo jako součást vazby řezaných živých květin. Když řezané květiny uvadnou, zakraťte dračinci kmínek asi o dva centimetry, vraťte rostlinu zpět do vázy a pravidelně každý týden jí vyměňujte vodu a jednou za dva týdny ji přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové květiny. Když se rostlině po zakrácení řádně vyvinou nové kořeny (trvá to asi měsíc a půl), přesaďte ji do květináče s klasickým substrátem. Po přesazení sami uvidíte, jak „chytne druhý dech“ a zač­ne rychle růst. Zalévejte tak, aby substrát byl stále vlhký, ale pozor, nesmíte přelévat, kořeny by uhnily!

Druhá varianta je známější: rostlina pěstovaná v misce ve formě pyramidy, která čítá většinou více než třicet sazenic (pyramidu s neřízkovanými rostlinkami pořídíte od dvouset korun podle velikosti). Podmínky pro pěstování jsou stejné jako pro kroucenou variantu, problém však nastane ve chvíli, kdy ji chcete přesadit. V tom případě totiž musíte vázání pyramidy porušit a jednotlivé rostlinky oddělit od sebe a zakrátit kořenový systém. Tím podpoříte bezproblémové zakořenění a další rychlý a zdravý růst rostliny.

Proč někdy listy žloutnou

Pěstujete-li dračinec hydroponicky, začne se po čase na rostlině projevovat nedostatek živin. Zhruba po půl roce pěstování ve vodě začnou odumírat a žloutnout první výhonky, protože živiny v misce jsou již vyčerpány a rostliny začnou ztrácet přirozenou vitalitu. Nezbyde než celou pyramidu „zbourat“, porušit vázání a rostliny po několika sazenicích přesadit do květináčků o průměru patnáct centimetrů. Při přesazování zachovejte odstup sazenic asi tři až pět centimetrů od sebe a nezapomeňte na zkrácení kořenového systému. Po třech měsících jsou sazenice zase vitální jako dříve, krásně vyrostou a začnou se na nich objevovat nové výhonky. Pro přesazování Lucky Bamboo používejte zeminu pro pokojové rostliny, můžete do ní přimíchat i trochu těžké jílovité zeminy, která lépe udržuje vlhkost. Od přesazení však nemůžete očekávat to, že výhonky začnou rychle růst třeba už za dva týdny, musíte mít trpělivost, první náznaky aktivity výhonků zaznamenáte až tak po měsíci, kdy se naplno obnoví kořenový systém.

Pokud se vám rostlina líbí, určitě její pěstování vyzkoušejte. Při správné péči vás odmění bujným vzrůstem a krásným vzhledem, který udělá ve vašem bytě kus parády.

Lucky Bamboo lze pěstovat dvěma způsoby

Hydroponicky – to znamená ve váze nebo misce s vodou, v níž rostliny bez problémů žijí zhruba půl roku (pak však začnou mít problémy)

V květináči jednotlivě či ve skupinách – pro zdárný růst je nutnou podmínkou stále vlhký substrát. Při tomto způsobu pěstování mají „bambusy“ stejnou životnost jako klasické pokojovky. 

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama