Velikost textu: AAA

Reklama

 Asijská zelenina v české zahradě  I

Milujete asijskou kuchyni? Lehkou, chutnou a přitom nenáročnou na přípravu? Pak pro vás máme tip, jak si vypěstovat na vlastní zahrádce zeleninu, která vaší domácí „číně“ dodá tu správnou chuť. Dnes přinášíme první nabídku – a vy už začněte uvažovat, kde vyhradit místo v zahrádce pro exotickou novinku.…

Greens

Takzvané greens jsou asijské listové zeleniny používané do salátů nebo k rychlé tepelné úpravě. Do této různorodé skupiny patří druhy s velkými listy připomínající mangold, ale i jemné stříhanolisté rostliny podobné spíše kadeřavé petrželi. Chuť přechází od jemné a „nevýrazně listové“ až po pikantní hořčičnou. Obrovskou výhodou je rychlý růst těchto rostlin a krátká vegetační doba. Dopěstování plně vyvinutých rostlin trvá 50–60 dnů, ale již 30 dní od výsadby můžeme sklízet mladé křehké listy. Optimálním termínem pro pěstování je letní výsev s podzimní sklizní, je ale možné je pěstovat i na jaře, jen horké letní dny těmto rostlinám nesvědčí a při dlouhém dni vybíhají do květu.

Mizuna

je rostlina s dlouze stopkatými, stříhanolistými, štíhlými listy. Plně vyvinutá rostlina tvoří mohutnou, 25-35 cm vysokou růžici s mnoha růstovými vrcholy. Mizuna je výborná do salátů i na dušení. Listy jsou ceněny hlavně pro vysoký obsah vitamínu C, draslíku a vápníku. Nízký obsah cukrů pak přímo předurčuje tuto zeleninu pro diabetickou a redukční dietu.

Komatsuna

je anglicky nazývá „mustard spinach“ – hořčičný špenát. Tvoří otevřenou růžici s velkými zelenými listy příjemně jemné hořčičné chuti. Mladé listy jsou výborné na saláty, starší k dušení nebo úpravě jako náš špenát. Listy se v asijské kuchyni konzervují solením, sušením, nebo se nakládají do sojového nálevu.

Čínská hořčice

má výraznou hořčičnou chuť. Aroma přibývá s věkem zvýrazňuje rostliny – pikantní chuť starších listů je nezaměnitelná. Mladé listy dodají jemnou hořčičnou příchuť listovým salátům, starší listy pak doporučujeme nakrájet a rychle podusit ve wok pánvi s kuřecím nebo vepřovým masem.

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama