Velikost textu: AAA

Reklama

Zahrada v zimě odpočívá, ale nespí

18.11.2009

Vaše zahrada byla po létě možná více unavena než vy a tak si docela ráda odpočine. Zdánlivě. Procesy v ní probíhají, byť volným okem pozorovatelné nejsou. A ty procesy jsou o to užitečnější, o co citlivěji jste zahradu na zimní spánek připravili …

Bílá peřina zahradě sluší

Nebojte se, že zimní nadílka vašemu „políčku“ uškodí – sníh v podstatě rostlinám nemůže ublížit. Naopak - sněhová pokrývka vytváří spolehlivou izolační ochrannou vrstvu před spalujícím mrazem a ledovými větry. Nebezpečím však může být těžký mokrý sníh, pod jehož vahou se mohou zvláště okrasné dřeviny ohýbat či rozlamovat. Typické je to pro túje, jalovce, ale i některé listnaté keře. Pokud sníh zatěžuje větve příliš dlouho, může způsobit jejich trvalé ohnutí - keř je pak třeba vyvazováním „vrátit" do původní podoby. Bude jednodušší a pro rostliny milosrdnější, pokud z nich sníh setřesete. Jestliže ovšem trváte na zimních efektech – tak  ještě před prvním sněhem keře pevně, ale ne příliš silně svažte do kompaktního tvaru, aby se tíha sněhu rovnoměrně rozložila na celou plochu. Už je pozdě? Tak si to pamatujte na příští zimní sezónu…

Pozor na námrazu

Nebezpečí představuje silná námraza nejen pro nás, ale i rostliny. Voda ze sněhu v noci namrzá a nedá se z větví setřást. Když pak napadne další dávka mokrého sněhu, stromy úpí – lámou se i ty, co pamatují desítky let... Pak je nejúčinnější vyvazování vyšších sloupovitých jehličnanů k pevné opoře - domu, plotu, vysokému stromu. Pokud takovou možnost nemáte, můžete menší stromy obalit fólií. Po ní totiž námraza sklouzne a váš strom bude zachráněn.    
                                                                                                                                                   nt 

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama