Velikost textu: AAA

Reklama

Máte raději vánoční hvězdu či vánoční kaktus?

Vánoční jsou stromky, dárky, cukroví, ale také hvězda a kaktus. Možná máte raději hvězdu, možná upřednostňujete kaktus. Jisté je, že obě kytky zejména v kvetoucí fázi přinášejí radost a signál – svátky jsou tady…

Hvězda nemusí být jenom rudá

Zejména hvězda  vánoční. Byť tuto barvu jsme si s ní spojili nejvíce. V posledním období se přece objevují v barvě máslové, žluté fialové - a barev i typů bude nepochybně přibývat.

Poinsettie – tak totiž zní její „rodné“ jméno se prodávala nejdříve – už kdysi v 19.století - jako řezaná. Přibližně před pěti – šesti desetiletými se lidem zalíbila i jako pokojová, a už je to neopustilo. Je krásná, je žádoucí, ale její bělavá šťáva je zrádná – jedovatá! Pozor na sliznice, pozor na oči!

Není to žádné tajemství – překvapení však možná ano, že vánoční hvězda je dřevina. V Mexiku, odkud pochází, doroste až do výše čtyř, ano čtyř metrů! Nám, pochopitelně stačí její o hodně menší sestřenice, nicméně rádi bychom si její vánoční zář udrželi co nejdéle.

První  krok není těžký –stačí omezit koncem ledna zálivku. Omezit, ne zcela vynechat. Můžeme ji i sestříhnout,ovšem nepanikařit, pokud shodí listy. Má na to právo.

Jarní stěhování

Poté, co jaro zažene zimu do vzpomínek, přibližně v polovině května jí můžeme přestěhovat na zahradu. I s květináčem. Ne přímo na slunce, bude lepší, když bude chráněna nějakou přirozenou, rostlinnou clonou. Jakmile se přiblíží hrozba chladnějších  nocí – někdy v srpnu – je čas jí přestěhovat opět někam do tepla, více zalévat a také přihnojovat.

A trochu rozmazlovat – od září půl dne (myšleno opravdu maximálně dvanáct hodin) nechat na světle, pak ukrýt do tmy. Do“bunkru“ například z kovového vědra. Jen tak se dočkáte květů. Světlo v této fázi by je zničilo.  A vy byste museli kupovat novou. I když – možná by to bylo jednodušší…

Poupata změnu nechtějí

Vánoční kaktus se narodil jižněji, než vánoční hvězda -  v brazilských tropických deštných pralesích. Jeho květy určitě znáte - jsou od růžové po tmavě rudou, ale také růžovofialovou.

Vánoční kaktusy je nutné umístit někam na světlo, ale nikoli na přímé sluníčko od jara do podzimu mají nejraději teplotu 20–25 ˚C. A vyžadují intenzivní zalévání. Jejich „letním bytem“ je chráněné místo na baloně či na zahradě – ovšem také bez přímého slunce.

Jakmile klesne teplota na 15 – 20, pořád kratší dny poskytují méně světla – zachce se kaktusu kvést. V tu chvíli zapomeňte na jeho stěhování, či jen otáčení – poupata by mohla opadat. Stejně tak by zareagovala při výkyvech teplot. Jakmile je květ minulostí, teplota by měla poklesnout na 10 – 15˚C a zálivka stačí jednou za 14 dní.  Škůdci a nemoci se vánočním kaktusům docela vyhýbají, proto přežijí i desítky let. A celou tu dobu zdobí a přinášejí radost.

rr

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama