Velikost textu: AAA

Reklama

Potrava pro mozek

Zdánlivě je to snadné. Nepomůže nám žádná zázračná pilulka, žádný zaručeně fungující elixír – alespoň ne dlouhodobě. Existují ale přirozené a prospěšné prostředky, které napomohou lidskému mozku k tomu, aby si dokázal pomoci sám, méně se unavil a lépe fungoval.

Zapomeňte na berličky!

Pomůcek či podpůrných berliček fungujících jen chvíli je spousta – jenže ty následky v podobě negativních účinků! Třeba tak oblíbený kofein nebo thein sice na pár hodin mozek „vybudí“ – ale pak se dostaví útlum, obvykle anulovaný dalšími šálky kávy, a ta musí být čím dál silnější – a my jsme čím dál závislejší. V konečných důsledcích je mozek zeslabován deficitem důležitých prvků i vitaminů a vyčerpáním železných zásob energie, určených pro kritické situace. Nebo medikamenty na zlepšení paměti: některé léky sice skutečně zvyšují synaptické přenosy v mozku – jenže mohou mít dosud nezjištěné vedlejší účinky a působí také jen krátce, proto je potřeba pro dosažení žádoucích výsledků užívat je neustále. Opět v čím dál silnějších dávkách, způsobujících čím dál negativnější dopady a zároveń slabší účinky.
Nikdy není pozdě, ovšem nejlepší je, když se s dodáváním důležitých látek začne ještě předtím, než se člověk narodí, nejlépe ještě před početím dítěte. Jeden z nejpodstatnějších objevů na poli výživy ve dvacátém století prokázal, jak je v té době nezbytné (a nejen před početím, je to nutné celý život) doplňování stravy kyselinou listovou, někdy označovanou jako folát, patřící do skupiny vitaminů B a obsaženou hlavně v naprosto čerstvé zelené zelenině a natích jako je pažitka a petrželka, v kvasnicích, játrech, luštěninách, brokolici, květáku, olejnatých semenech a ořeších. Vědci dokonce nazvali kyselinu listovou zázračným elixírem!

Mastné kyseliny – tuky

Celoživotně jsou pro náš mozek veledůležité esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, obsažené nejvíce v tučných mořských rybách, lněném semínku a lněném oleji. Jsou též v olivovém, kukuřičném, konopném a slunečnicovém oleji – nejlépe lisovaném za studena a uchovávaném v tmavých lahvích. Najdeme je i v pšeničných klíčcích, sóji a výrobcích z ní, ve světlici barvířské. Jsou nenahraditelným materiálem pro tvorbu buněčné stěny a k izolaci nervových vláken nejenom v embryonálním stadiu vývoje mozku (v té době je to ale naprosto zásadní)! Ideální poměr omega-3 a omega-6 je 1 : 1.

Sacharidy

Nezbytným materiálem prospěšným správnému chodu mozku jsou uhlovodany. Dlouho se věřilo, že mozek povzbudí něco sladkého, ale to byl velký omyl, patřící už minulosti. Dnes už víme, že všemu, v čem je rafinovaný bílý cukr, bychom se měli vyhnout: odnímá totiž tělu mnoho prospěšných látek, ve střevech negativně mění mikroflóru, nebezpečně může rozkolísat hladinu cukru v krvi a může být původcem diabetes. Makrobio­tici ho pokládají za jed, podobně jako bílou mouku a bílou sůl. Nejvýhodnější pro tělo i mozek jsou uhlovodany v celozrnné formě obilí a výrobků z něj. Můžeme z nich uvařit výborná jídla, která zrychlují přenosy vzruchů a zvyšují efektivnost myšlení.

Vitaminy

O enormní důležitosti vitaminů skupiny B napíšeme příště – a vydalo by to na celou knihu.
Mozek a centrální nervová soustava obsahují vysoké koncentrace vitaminu C. Mozek má dokonce speciální „čerpadla“, která koncentrují desetkrát až patnáctkrát vyšší hladinu vitaminu C, než jaká je běžně v krvi. Zdroje „céčka“ jsou všeobecně známé: nejvíce je ho v šípcích a rakytníku řešetlákovém, v černém rybízu, citrusech, obsahuje ho ve větším či menším množství čerstvé ovoce, je i v bramborech, zelí, rajčatech a většině dalších zelenin.

Strava má být pestrá

Nedostatečná strava, dočasný nedostatek potravy – nebo také málo kyslíku – mohou způsobit, že mozek nepracuje tak, jak by měl a mohl. Je třeba se vyvarovat jednostranných potravinových stereo­typů. Strava má být pestrá, čerstvá, co nejkvalitnější a nejpřírodnější, bez konzervantů, dochucovadel, barviv a dalších chemických přísad. Před smažením a pečením bychom měli dávat přednost vaření a dušení, část zeleniny by měla být v syrovém stavu. Ovoce bychom měli jíst jen na lačný žaludek a neměli bychom je kombinovat s tuky – ovocné kyseliny vytvářejí ve spojení s lipidy neodstranitelné pláty v krevním řečišti, tudíž i v mozku.

Nejlepší jídlo ani kouzelná pilulka nebudou nic platné, pokud současně mozek nebudeme procvičovat a co nejvíc používat. Bylo by to jako kdybychom horlivě popíjeli proteinový nápoj pro sportovce, určený ke zvýšení fyzické výkonnosti, a přitom se vůbec nehýbali!

Fit mozek

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama