Velikost textu: AAA

Reklama

O svá přání se umím rvát...

Byla jsem zvědavá, jaká bude Jiřina Nepalová (63) – jedna z nejvýznamnějších žen českého byznysu, ředitelka největší pojišťovací společnosti RENOMIA. Do hotelu Josef, který projektovala další úspěšná Češka Eva Jiřičná, dorazila na čas. Usměvavá, elegantní, dáma, které nikdo nemůže upřít charisma. Na otázky odpovídala s věcnou otevřeností. Život ji zjevně pokaždé nenesl jen na vítězné vlně, ale ona si přesto uchovala nadhled, vnitřní radost a jasný smysl pro humor.

Ženy mají stejné šance

Jste nepochybně jednou z nejvýznamnějších žen českého podnikatelského spektra. Mění se podle vašeho názoru postavení ženy v českém byznysu?
V českém byznysu mají ženy rozhodně stejné šance jako muži. Pouze nás není tolik, které chtějí, nebo mohou přinést nezbytné oběti nutné k úspěchu.
Co obnáší nezbytná oběť úspěchu?
Mít úspěch, a platí to nejenom pro byznys, závisí podle mého názoru na tom, jak moc chcete usilovně pracovat, jak intenzivně rozvíjíte své znalosti, ale především, kolik času do podnikání míníte investovat. Ale já si stále myslím, že prioritou ženy je rodina, péče o ni, starost o děti.
Trápí vás, že žena může mít talent, ale pro péči o rodinu jej nestačí rozvinout?
Vůbec mě to netrápí. Vždy přece přijde čas, kdy ženy mohou svých schopností využít. Opravdu je to jenom o čase. Není přece důležité, aby žena začala podnikat nebo budovat kariéru v době, kdy se musí starat o rodinu, má malé děti. Sama jsem začala podnikat v sedmačtyřiceti letech a vidíte, vše jsem stihla! Věnovat se tomu, co ji zajímá, může žena začít v každém věku.
Byl pro vás věk v počátcích podnikání výhodou?
Určitě. Stačila jsem do té doby získat velké zkušenosti v oboru, nasbírala dostatek životních zkušeností. A hlavně – měla jsem už velké děti. Starost o rodinu nevyžadovala tolik mého času.
Přijmete sama do firmy ženu čerstvě po rodičovské dovolené, s malými dětmi. Vyjdete jí vstříc nebo narychlo hledáte výmluvu, že všechna místa jsou už obsazena?
Víte, co u nás platí? Přijímáme ty, kteří mají poctivý zájem o práci. Je přitom úplně jedno, zda jde o ženu či muže. A pokud jde o ženy, respektujeme, že hlavním posláním ženy je postarat se o rodinu. Snažíme se po jejich návratu z rodičovské dovolené vyhovět i možným speciálním požadavkům, jako je například změna pracovního režimu. Nikdy nehledáme důvod, proč ženu odmítnout. Spíše se snažíme najít cestu, která bude přijatelná pro obě strany.
S jakou intenzitou vlastně ve vašem věku pracujete?
Ve firmě aktivně pracuji každodenně, napomáhám rozvoji některých poboček. Jsem stále v kontaktu s klienty a obchodními partnery, odborně se vzdělávám. Cítím se fit a chci takto aktivně působit, jak dlouho to jen bude možné. Vzhlížím k těm, kteří například i v sedmdesáti letech zakládají nové businessy.

Štěstí na lidi

Když se dnes ohlédnete, šla byste do podnikání znovu?
Určitě ano. Mohu poskytovat služby tak, jak si myslím, že je to nejlepší, mohu se svobodně rozhodnout. Začali jsme podnikat v době, kdy na zdejším trhu už řada velkých, zejména mezinárodních společností, působila. Museli jsme naši značku RENOMIA – z relativně malého městečka Hranice na Moravě – prosadit ve velké konkurenci. Bylo to náročné. Dnes jsme uznávaná firma v tuzemsku i zahraničí a jsme součástí globálního businessu. Vím, že chcete-li mít úspěch, musíte nejen usilovně pracovat, ale mít i štěstí na dobré lidi, které musíte aktivně hledat a podporovat.
Měli jste štěstí i na své první klienty?
Naši první klienti bezesporu věřili, že chceme přinášet profesionální služby v oblasti pojišťovnictví, stejně jako našemu záměru vybudovat úspěšnou a stabilní firmu. Samozřejmě, že počátky našeho podnikání nebyly jednoduché. Vše se ale dá překonat a pak, když se začne dařit, přijde i radost z toho, že vaše práce má smysl. Navíc podnikám se svými dvěma syny a upřímně vám po 16 letech společného života ve firmě říkám, že mě nic lepšího nemohlo potkat. Jsem přesvědčena, že i oni to tak cítí.
Jakým způsobem lze prosadit v Čechách firmu z malého městečka?
Jediný způsob, jakým to můžete dokázat, je poctivě dělat svou práci. Klienti, ale i kolegové musí vědět, že to, co řeknete, platí. Postupně tím vaše jméno získává na váze. Jinak to nejde. Žádné zvláštní kouzlo v úspěchu nehledejte. Jen dobrou vizi a tvrdou práci.
Vaším oborem je pojišťovnictví. Povězte, paní ředitelko, jakou pojistku byste nám v dnešní době doporučila?
Obecně platí, že člověk má myslet na zadní kolečka. Nikdy nevíte, jaká nepříjemnost se vám přihodí. Neříkám to z důvodu nějakých profesionálních zájmů, ale čistě proto, že jsem poznala stovky osudů nejrůznějších lidí. A když pojednou, ze dne na den, nemáte střechu nad hlavou a nemáte k tomu ani peníze, je obtížné takové období překonat. Pomáháme podnikatelům efektivně chránit to, co vybudovali. A nejde jenom o majetek. Je dobré, aby lidé mysleli i na situaci, kdy budou starší, méně produktivní, nebo je může potkat nějaké neštěstí v podobě újmy na zdraví. I v tomto ohledu doporučuji nějakou rozumnou formu osobních pojistek či penzijní připojištění.
Ideální obecně platná pojistka neexistuje?
Neexistuje. Ideální je, máte-li někoho, kdo je spolehlivý. Můžete mu věřit, že nepůjde jenom za svým výdělkem a bude vnímat nejen vaše potřeby, ale i možnosti. A podle toho vám připraví pojistku na míru.
Stane se, že vám za snahu některý z klientů poděkuje?
Jistě, je to i jeden z důvodů, proč svou práci dělám ráda. V naší branži vlastně denně řešíte nějakou škodu. Denně se snažíte, aby poškození lidé byli nějakým způsobem odškodněni. Každý den směrem ke klientovi usilujete o malý, dílčí úspěch v podobě toho, že pro něj chcete udělat to nejlepší. Samozřejmě, že mám radost, když lidé moji snahu a práci dobře vnímají a ocení.
Proč jste si před lety tento obor vybrala?
Před lety jsem čirou náhodou překročila práh České státní pojišťovny. Nabídli mi práci likvidátorky pojistných událostí. Netušila jsem, co obnáší. Po krátké době jsem měla dojem, že mě potkalo něco neuvěřitelného! Ze zdí kanceláře projekce, kde jsem pracovala předtím, jsem se najednou každý den setkávala s novými lidmi a řešila s nimi problémy a mohla jim poradit.

Rodina je to nejcennější, co mám

Postupně se naplnil i váš sen o tom, že objektivní poradenství budete poskytovat sama a založíte firmu. Vaši synové s vámi podnikají od začátku?
Ano, oba synové jsou se mnou ve firmě od počátku.
Neměla jste jako máma obavy z mezigeneračních konfliktů?
Neměla jsem obavy. Se syny si velice rozumím a vždycky jsem si myslela, že dokážu respektovat i jejich názory. Všeobecně však platí, že pokud chcete komunikovat s mladými lidmi, a těch máme ve firmě většinu, musíte jim především důvěřovat a uznat i to, že jsou nová generace, která má jiné ambice než starší lidé, jako jsem já.
S jakou vizí jste se pouštěli do společné práce?
Přáli jsme si vybudovat firmu, která se v oboru pojišťovnictví stane jedničkou na českém trhu, bude působit ve střední Evropě a uznávanou se stane i v zahraničí. O to jsme se ruku v ruce snažili. Já přispěla zkušenostmi, oni nápady. Věnovala jsem se od začátku odborné části, synové zase dalšímu rozvoji společnosti a budování vnitřních systémů fungování RENOMIA. Své syny jsem od počátku vnímala jako rovnocenné partnery s tím, že fungovat budeme jako klasická akciová společnost, kde velký prostor budou mít všichni další kolegové. Ukázalo se, že to byla správná cesta. Můžete-li podnikat s nejbližšími lidmi, s nimiž si rozumíte, sotva vás potká něco lepšího.
Stále mluvíme jen o synech. Měla jste při podnikání podporu svého manžela?
Odpovím vám obšírněji. Má práce byla velice náročná, ale já se vždy snažila najít si čas pro rodinu. Oni jsou pro mě v podstatě tím nejcennějším, co v životě mám. Vždy to tak platilo, z těchto hodnot jsem nikdy neslevila ani v nejmenším. Synové, vnuci, snachy, samozřejmě rodiče, má sestra, její rodina… to jsou všichni ti, které mám velice ráda, chci pro ně dělat maximum a trávit s nimi volný čas. Můj partner, s nímž jsem prožila třicet let společného života, mě jistou dobu velmi podporoval, zejména ve výchově dětí a také v počátcích mého podnikání …Byl i rád, že jsme se syny založili firmu, chtěli ji rozvíjet. Zřejmě nečekal, jaký čas bude nutné rozvoji firmy, zejména v prvních letech, věnovat. Měl jiné myšlenky a jinou představu o dalším partnerském soužití.
Váš manžel odešel hledat jinou představu partnerského soužití?
Ano, dnes je šťastný se svou novou partnerkou. Ale já neříkám, že se naše rodina rozpadla, já říkám, že se rozrostla.
Jak vzájemně vycházíte?
Velice dobře. Jsem přesvědčená o tom, že tak to má i být.
Stálo vás to velký díl osobní statečnosti?
Myslím si, že to je spíše o tom, jak si sama v sobě srovnáte jisté hodnoty. Co je pro vás důležité? Je pro vás důležité to, že se vás něco dotkne a vy s tím vědomím stále budete žít? Budete se trápit? Není lepší pokusit se získat nadhled a říci si: dobře, stalo se to, ale můžeme se přece pokusit spolu i nadále dobře vycházet. Můžeme být pohromadě.
Vážně to tak cítíte?
Nejenom, že to tak cítím, snažím se tak i chovat. Přeji si, abychom všichni prožili spokojený život. Ráda se s nimi setkávám, společně například slavíme narozeniny a navzájem si pomáháme. Koneckonců i moje vnoučata ocení, že mají další babičku a spokojeného dědečka.
Váží si synové vašeho rozhodnutí?
Přestože my dva jsme se rozešli, věřím, že v dobrém, když to takhle funguje, tak pro ně táta zůstává tátou. Kdybych se chovala jinak, určitě by se na mě nezlobili, ale vnitřně by je to bolelo. Nemohu také na všechno dobré, co jsme společně prožili, zapomenout jenom proto, že si jejich otec našel jinou paní. A navíc bezvadnou.
Neměla vy byste pracovat spíše jako psycholog?
Ale pozor, psychologie je jasnou součástí našeho byznysu! Jistý optimismus, aspekty pozitivního myšlení přece musíte svým klientům umět předat. Nemůžete přijít za člověkem, který je sám v problémech, s pochmurnou náladou, smutná, zamyšlená. V takovém případě nebudete úspěšná. Pozitivní myšlení se naopak postupem doby stane vaší součástí a už se to nikdy nezmění.
Přesto jste pro mě obdivuhodná. Už vám někdo řekl, že si zasloužíte obdiv nejen pro úspěch v podnikání?
Ale prosím vás, takových žen přece potkáte spoustu!
Kolik let je vašim synům a jak si užíváte vnoučata?
Mým synům je 36 a 37 let a mám tři vnoučátka – Tomáškovi je šest let, Kristýnce 15 měsíců a v rodině mladšího syna Jirky máme sedmidenního Štěpánka. Nejvíce si zatím užívám chvilky s Tomáškem, Kristýnka a Štěpánek jsou ještě malincí. Chodíme spolu na výlety, jezdíme na hory, občas navštívíme nějaký hrad a procházíme se starou Prahou. Přeji si, abych v době, až mi rodiče budou moci předat další vnoučátka, byla natolik fit, abych mohla jezdit se všemi. Jsem navíc ráda, že i má maminka, které bude letos 87 let, je stále v pohodě a může se s námi na nějakou méně náročnou procházku vydat. Je to bezvadné a já si je všechny užívám.
Máte vůbec nějaký nesplněný sen?
Nežiji se sny. Mám spíše různá přání. Rvát se o ně ale dokážu tak, že se většinou naplní.

 

Jiřina Nepalová

patří mezi nejvlivnější ženy českého byznysu, je ředitelkou a akcionářkou největší pojišťovací makléřské společnosti RENOMIA, a.s. v České republice, která má pobočky v dalších zemích střední Evropy. V oblasti pojišťovnictví působí od roku 1978, patří mezi uznávané odborníky na pojištění průmyslových rizik. Je vyhledávaným konzultantem pro soukromé i státní organizace. Firma RENOMIA je nejen jedničkou na našem pojišťovacím trhu. Věnuje se a podporuje i mnoho charitativních projektů. Spolupracuje mimo jiné s Nadací Terezy Maxové, podporuje i další projekty související s podporou opuštěných dětí.

Lidé a názory

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama