Velikost textu: AAA

Reklama

Derniéra na slavnostech
Konec dobrý – všechno dobré

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu přivítá od úterý 20.7. do středy 28.7. 2010 jeden z mnoha pokladů Shakespearovy tvorby - Komedii omylů. Fraška o záměně dvou sourozeneckých dvojic má letos v podmanivém prostředí scény Pražského hradu svou derniéru. Využijte proto poslední šanci!


Komedie omylů

Zábavný titul v hlavních rolích s Martinem Pechlátem, Jitkou Čvančarovou, Davidem Suchařípou, Borisem Hybnerem a dalšími uvádějí Letní shakespearovské slavnosti už naposledy. Shakespearova fraška o dvou sourozeneckých dvojicích – identických dvojčatech - nabízí divákům nejen neskutečnou vervu, tempo a neodolatelnou legraci, ale i důmyslnou hru s protiklady a paradoxy, kterou právě Shakespeare vždy skvěle ovládal. V Komedii omylů rozvinul i brilantní úvahu o vztazích muže a ženy. Zaměřil se na význam jejich lásky, úcty a vzájemné prolínání jejich bytostí.

Martin Pechlát exceluje

Ve dvojroli Antifola efezského a Antifola syrakuského exceluje Martin Pechlát. Sympatický herec z divadla Komedie je čerstvým držitelem Thálie i Ceny Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon. Jako sluhu Dromia efezského i syrakuského a uvidíme Filipa Rajmonta. Žárlivou manželku Adrianu hraje Jitka Čvančarová v alternaci s temperamentní Lucií Trmíkovou. Roli Solina ve stylu orientálního despoty skvěle vystřihl David Suchařípa, v úloze zlatníka Angela publikum spolehlivě rozesměje Martin Hofmann (alternuje Zdeněk Žák), jako Prvního kupce uvidíme Borise Hybnera. Skvělý mim svou malou, ale výraznou úlohu obchodníka pašujícího kontraband v dětském kočárku pojal jako malé pantomimické číslo. V roli Adrianiny naivní sestry Luciany alternuje Kateřina Holánová, Jana Stryková a Zuzana Vejvodová, Abatyši ztvární Marie Spurná.

Kolotoč ztrát a nálezů

„Svým způsobem je Komedie omylů bláznivým kolotočem ztrát a nálezů“, říká překladatel hry Martin Hilský. „Jsme skutečně tím, čím si myslíme, že jsme? A myslí si ostatní, že jsme tím, čím si myslíme, že jsme? A když si to myslí, jsme tím, co si myslí oni, anebo tím, co si myslíme my?,“ ptá se Hilský společně se Shakespearem. A protože jde o dílo geniálního autora, stejně se už několik století ptají i rozesmátí diváci.
Po Komedii omylů je v Praze na programu Romeo a Julie:  v Ostravě nově nastudovaná hra s Terezou Dočkalovou, Markem Holým a Jitkou Smutnou se tu bude hrát od 30.července do 1. srpna.
Vstupenky na obě představení jsou nyní v prodeji v síti Ticketportal.
Více na www.shakespeare.cz

Tipy & akce

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama