Velikost textu: AAA

Reklama

 Jiří Schelinger – 60

Koncert k nedožitým 60. narozeninám Jiřího Schelingera se uskuteční 7. března v pražském klubu Retro Music Hall. Ve stejný den odpoledne odhalí v Čestmírově ulici v Nuslích na domě, v němž populární zpěvák vyrůstal, jeho pamětní desku.


Jiří Schelinger, jeden z nejvýraznějších představitelů našeho hard rocku se zcela nezaměnitelný hlasem, se narodil 6. března 1951 v Bousově nedaleko Čáslavi, vyrůstal v Praze a v 70. letech se slavným zpěvákem - máničkou. Zabil se skokem z bratislavského mostu do Dunaje 13. dubna 1981
Firma Supraphon vydá soubor 3CD s Schelingerovými písněmi, který bude na vzpomínkovém koncertu slavnostně pokřtěn a prodáván za speciální cenu. Rověnž bude předána diamantová deska za celoživotní dílo a víc než milion prodaných nosičů s hlasem Jiřího Schelingera. Vstupenky na koncert v Retro Music Hall budou v obvyklých předprodejích.
Večerem bude provázet Jiřího bratr Milan Schelinger se svou skupinou. Vystoupí Schelingerovi souputníci i přední čeští zpěváci a dětský pěvecký sbor Řetízek. Promítnou se i dobové videoklipy.
Schelingerův zcela výjimečný hlas zná snad každý z jedné z nejhranějších českých písniček Hledám dům holubí. A stačí připomenout další hity Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací a pak samozřejmě sérii hardrockových pecek, které nahrál s F. R. Čechem. 
Slavný Holubí dům natočil s kapelou Karla Šípa Faraon hned na počátku své kariéry, pod kterou jsou podepsáni Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, skrytý pod pseudonymem Emil Synek.
Pak už následovalo období Schelingerovy největší slávy. V roce 1975 mu vyšlo první LP Nemám hlas jako zvon, kde se ještě prezentoval spíše jako interpret středního proudu. V roce 1977 vychází album Hrrr na ně... a na desce už vládne autorské duo Schelinger-Čech. Patrně nejlepší tuzemské rockové uskupení 70. let následně vydalo i kritikou příznivě přijaté album Nám se líbí (1979). Kromě řadových desek vydal Schelinger spoustu singlů a různých kompilací.

Tipy & akce

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama