Velikost textu: AAA

Reklama

Nejkrásnější cyklostezky ve středních Čechách

18.11.2009

Jen málokteré místo na světě nabízí tolik nádherných cyklovýletů jako Středočeský kraj. Úchvatná krajina plná historických skvostů i nedotčené přírody! A přestože momentálně vaše kolo zřejmě spí zimním spánkem, na jaře se vám následující řádky budou hodit. Nabízíme vám sedm nejzajímavějších tras ve Středočeském kraji – anebo se jejich prostřednictvím nechte inspirovat k vytvoření vaší vlastní originální trasy.

Labská cyklostezka

délka 23,5 km
Bez nadsázky nejlepší cyklostezka ve Středočeském kraji! Asfaltový okruh po obou březích řeky, vyhledávaný i milovníky in-line bruslí, spojuje lázeňské město Poděbrady s královským městem Nymburkem. Po levém břehu je možné pokračovat kolem soutoku Labe s Cidlinou a, po příjemném občerstvení, až do Libice nad Cidlinou. Svou cestu můžete ukončit díky nedaleké železniční trati téměř kdekoliv.
www.mesto-nymburk.cz

Voděradské bučiny a Hrusický okruh

délka obou okruhů 43 km
Necelých 20 km dlouhá cyklotrasa Voděradské bučiny vás zve do stejnojmenné národní přírodní rezervace, krásného klidného prostředí rozsáhlého lesního komplexu. Terén je jen velmi mírně zvlněný, takže je vhodný opravdu pro každého. O něco delší Hrusický okruh se líbí všem, kteří se rádi vracejí do časů svého dětství: Právě sem, do okolí svých rodných Hrusic, umístil malíř Josef Lada své pohádkové příběhy. Mezi Hrusicemi a Ondřejovem si budete muset vyšlápnout větší kopec, ale budete odměněni návštěvou hvězdárny s největším dalekohledem v Čechách.
www.laduv-kraj.cz

Greenways Berounka-Střela

délka 42 km (s pokračováním 77,3km)
Jedinečný cyklistický zážitek skýtá cyklistická naučná stezka z Křivoklátu do Rakovníka a Senomat. Vede malebným údolím Rakovnického potoka po zpevněných cestách oddělených od silničního provozu, s možností příjemných zastavení. Druhá část trasy ze Senomat do Jesenice prochází mírně zvlněnou krajinou přírodního parku Jesenicko po málo frekventovaných silnicích a polních či lesních cestách. Pokud se rozhodnete nevyužít pro cestu zpátky z Jesenice vlak, můžete pokračovat až do Žihle, Rabštejna nad Střelou a Manětína.
www.rakovnicka.info

Vltavskou trasou do Mělníka

délka 50 km
Během cesty z Prahy do centra českého vinařství projedete dva druhy krajiny. Z Prahy do Kralup vede trasa skalnatým údolím, z Kralup do Mělníka pokračuje širokou nížinou, které vévodí silueta mělnického zámku. Nejhezčí místa na trase? Plavební komory v Hoříně s výhledem na zámek a také pohled na soutok Labe s Vltavou od kostela sv. Petra a Pavla v Mělníku. Kromě stoupání do Větrušic vede cyklotrasa po rovině podél řeky Vltavy, místy po zpevněné asfaltové cyklostezce, přes Vltavu se dostanete přívozem u obcí Bukol a Lužec nad Vltavou nebo po lávce u Zálezlic.
www.chvateruby.cz

Po stopách blanických rytířů

délka 27 km
Chráněnou krajinou oblastí kolem bájné hory Blaník vás provede značená cyklotrasa s řadou zastávek s posezením u map s ilustrovanými legendami o blanických rytířích. V blízkosti trasy je možné navštívit rozhlednu na Velkém Blaníku.
www.blanicti-rytiri.cz

Romantické zámecké parky

délka 100 km
Nejdelší tematická trasa Středočeského kraje vás zavede k zámkům a parkům, které většinou vznikly v romantickém období 2. poloviny 19. století (Konopiště, Ratměřice, Odlochovice, Vrchotovy Janovice). Skvělá trasa pro zdatnější cyklisty.
www.blanicti-rytiri.cz

Po stopách českých králů

délka 3 km
Vydejte se proti proudu času podél levého břehu řeky Berounky jihovýchodně od Berouna. Úsek cyklostezky prochází nádhernou chráněnou krajinnou oblastí a končí v bývalém vápencovém lomu Alkazar.
www.karlstejnsko.info

Jana Novotná


 

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama