Velikost textu: AAA

Reklama

Zimní fitness tipy Martiny Navrátilové


Přinášíme několik tipů Martiny Navrátilové jak zůstat během zimy fit a jak se cítit spokojeněji. Nezáleží ani tak na tom jak a co budete cvičit, hlavní je, že cvičit budete. Pohyb vyplavuje do těla endorfiny a ty samy o sobě způsobují, že se cítíte lépe a šťastněji.

1/ Zvykněte si cvičit každý den

S motivací je to v zimně těžké. Začněte pomalu a každodenní cestu do obchodu pojměte jako sportovní výkon. Přidejte do kroku, soustřeďte se na svůj dech. Vnímejte, jak se každým dnem cítíte v lepší kondici. Hlavní je ale již zmiňovaná pravidelnost vašeho cvičení.

2/ Začněte s něčím, co vás doopravdy těší

Zvyknout si na nový režim není vůbec jednoduché. Pokud vás nikdy nelákalo potit se třeba v přeplněné posilovně, určitě to nebude nejlepší způsob jak začít. A tak si místo zvedání těžkých závaží, nebo šlapání na rotopedu běžte do tělocvičny s kamarády zahrát váš oblíbený basketbal nebo s kamarádkami zacvičit aerobik nebo zumbu. Nebojte se, že budete mezi mladšími. Naopak – to je pro vás dobře a samo o sobě to má vliv na lepší náladu. Úkolem je nijak se cvičením netrápit, ale pobavit se. Jakmile si vytvoříte návyky na určitý den, na určitou hodinu, máte vyhráno!

3/ Dávejte si konkrétní cíle

Místo obecných frází typu “budu víc cvičit” si raději řekněte “příští týden vyrazím na procházku čtyřikrát týdně” nebo si určete přesný počet sed-lehů, které uděláte těsně po probuzení, ještě než vstanete z postele. Budete-li mít konkrétní cíle, bude pro vás těžší je nějakým způsobem odsunout nebo přeskočit. Zároveň si ale nedávejte cíle nereálné, které nemůžete splnit. Konkrétní cíle jsou dalším krokem k dobrému pocitu.

4/ Konkrétní cíle dodržujte i v posilovně

Pokud už k tomu přeci jen dojde a vy vyrazíte do posilovny, platí to samé – stanovte si cíle pro každý jednotlivý den, předtím než začnete cvičit. Ať už jde o konkrétní počet kilometrů, které máte ujet na rotopedu, nebo o počet opakování jednotlivých cviků. Vždy se pokuste stanovený cíl dodržet, zvláště na konci, když už docházejí síly, se vám konkrétní cíle určitě budou hodit.

5/ Polévky vás udrží  zdravé a ještě během zimy zahřejí

Úprava jídelníčku jde s cvičením ruku v ruce. Nechceme vám radit, co přesně jíst a co ne, ale věděli jste například, že když si uvaříte zeleninovou, lehce okořeněnou polévku, váš žaludek přestane mít chuť na těžká mastná jídla? Jinak samozřejmě platí – vařte si pokud možno sami, jen tak máte dokonalou kontrolu nad ingrediencemi a zkrátka víte, co jíte.

6/ Zaměňujte, zaměňujte, zaměňujte

Při každém vaření se zkuste zamyslet, zda nemůžete některé suroviny zaměnit za jiné – zdravější. Místo obyčejného oleje použijte olivový, místo obyčejného mléka zkuste použít odtučněné, místo másla nebo smetany zkuste jednou použít jogurt. Jako polevu na dezerty nebo koláče si místo smetanových polev zkuste vyrobit své vlastní ovocné pyré. Uvidíte, že tyto změny dají vašim oblíbeným jídlům novou chuť a vy objevíte nové kulinářské možnosti

Převzato z www.aarp.org
 

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama