Velikost textu: AAA

Reklama

 Léčivá jóga

Věděli jste, že jóga může pomoci s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a další řadou zdravotních problémů? Lékaři na celém světě stále více uznávají účinky jógy pro lidské zdraví. Už po týdnu pocítíte, že se cítíte lépe a nabiti energií.

Lékaři po celém světě obhajují jógu jako součást zdravého životního stylu a říkají, že už po týdnu cvičení pocítíte o kolik lépe se cítíte. Mluví o józe jako o skvělém způsobu, jak nastartovat změny, které výrazně zlepší vaše zdraví. Od roku 1980 probíhá studie o tom, jak cvičení jógy může zmírnit, nebo dokonce úplně zastavit účinky závažných onemocnění. Výsledky jsou jednoznačné - jóga a její uklidňující účinky spolu v kombinaci s nízkotučnou stravou mají na naše zdraví rychlý a významný vliv.

I minuta denně pomáhá

Jednou z výhod pro seniory je to, jak rychle mohou pocítit zlepšení svého zdravotního stavu. Ukazuje se, že pacienti trpící onemocněním srdce, diabetem, nebo vysokým cholesterolem mohou vybrané cviky bez problému zvládnout a cítí se lépe doslova po každém cvičení.

Ještě před několika lety se na jógu pohlíželo jako na “divné” cvičení někde na hranici meditace. Lidé měli za to, že jóga má pomoci jen někomu v těžké životní situaci. Dnes je však situace jiná a jóga se po celém světě těší obrovské popularitě. Lidé jí přijali jako každodenní součást života. Říká se, že při cvičení jógy je důležitější důslednost, než celková doba cvičení. Někdy i minuta denně může být efektivnější než třeba hodina týdně. Podle dalších studií prý jóga úspěšně působí jako prevence nádorových onemocnění a zpomaluje stárnutí. Velkou budoucnost jógy odborníci vidí též v oblasti stress-managementu, jako součást cvičení pro zvládání stresu manažerů.


Tip na cvik: Asána Lotusový květ

Jiné názvy: Padmasana, Lotus Pose
Účinky tohoto cviku
Padmasana je asána, která je vhodná pro meditaci. Kromě toho je výborná na prevenci proti revmatismu a posílení nervů a svalů nohou - především stehen.
Jak správně provést cvik
• Posaďte se na podložku, narovnejte záda a pravou nohu ohněte v koleni a přitáhněte ji k tělu.
• Položte chodidlo co nejvýše na stehno tak, aby směřovalo směrem nahoru.
• Uchopte levou nohu a dejte symetricky přes pravou tak, aby chodidlo zůstalo na pravém stehně.
• Položte dlaně na chodidla.
• Ujistěte se, že vaše záda krk a hlava jsou v jedné linii. Obě stehna i kolena tlačte k podlaze.
• Setrvejte v pozici.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama