Velikost textu: AAA

Reklama

Ještěže byla objevena zubní pasta…

Tak zítra ráno si zkuste vyčistit zuby ( ne protézy!) práškem ze směsi popela z kopyt oslů, myrty, roztlučených skořápek vajec a pemzy.  A žádný kartáček, prosím – prášek si nanesete prsty. Ano, prsty. Prostě – jako staří Egypťané tisíce let před našim letopočtem… Stejně, jako to po nich dělali Řekové i Římané, byť práškem poněkud jiného, nicméně dneska určitě stále ne moc přitažlivého složení…

S pádem Římské říše "padla" i hygiena. Kolem roku 1000 se zubní prášek objevil v Persii, křesťanská Evropa navázala na římskou tradici až na konci 18. století. V Anglii se prodával v keramických miskách a to nejen jako prášek ale také už jako pasta. Na kartáček ovšem pořád měli jen ti nejbohatší, ostatní pořád zůstávali věrni prstu.

Samozřejmě, přísady, z nichž se pasty či prášky vyráběla, obsahovaly často přísady odírající zuby či jinak škodlivé: cihelný prach, porcelánový a keramický prášek.  Kvůli zpříjemnění celé procedury se přidával glycerin. Později také borax - aby prášek nebo pasta pěnily.

 

Konečně opravdová pasta!

Washington Wentworth Sheffield

(převzato z http://www.sheffield-labs.com/HISTORY.html)

První zubní pastu v dnešním slova smyslu zřejmě začal v roce 1850 vyrábět tehdy třiadvacetiletý americký zubní lékař Washington Wentworth Sheffield. Zubní pasta byla dodávána ve skleničce. V té době studoval jeho syn Lucius Tracy Sheffield v Paříži. Tam údajně uviděl, že malíři používali barvy tubách a napadlo ho, že by otcova zubní pasta mohla bát prodávána v tubách také. To se také stalo: v roce 1892 je založena Sheffield's Company a zubní pasta v tubě je na světě. Nápad se osvědčil a hned tentýž rok ho okopírovala britská firma Beechams a začala prodávat Beechams Tooth Paste v tubách. V roce 1873 představuje svoji aromatickou zubní pastu Colgate a v roce 1896 svoji pastu Colgate Dental Cream plní rovněž do tub.

Sheffieldova zubní pasta ze začátku století

(převzato z http://www.sheffield-labs.com/HISTORY.html)

 

Do II. světové války se do většiny past přidávalo mýdlo jako emulgační činidlo, i když to mělo některé podstatné nedostatky.  Po válce bylo mýdlo nahrazeno jinými činidly. Výrobci past pokračovali ve vývoji a zvyšovali účinnost past. Byly objeveny blahodárné účinky fluoridu (zvýšení odolnosti zubní skloviny vůči zubnímu kazu).

Není pasta jako pasta

To byla minulost. V současnosti je obrovské  množství zubních past, které se liší nejen cenou, vůní, barvou, ale hlavně složením

Základní druhy zubních past
  • zubní pasty s flourem
  • zubní pasty bez flouru
  • bělící zubní pasty
  • protiparadentózní zubní pasty
  • herbální zubní pasty
  • zubní pasty odstraňující zubní kámen
  • zubní pasty pro nemocné dásně
  • zubní pasty snižující nadměrnou citlivost zubů
  • abrazivní zubní pasty pro kuřáky
Co v nich je?

Běžná zubní pasta obsahuje přibližně ze 75 % vodu a další zvlhčovadla. Dále je také tvořena z 20% brusnými prostředky (křemičitany nebo mletým vápencem), z 1 až 2 % pěnícími prostředky a také příchutěmi, pufry, barvivy, plnidly a fluoridem

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama