Velikost textu: AAA

Reklama

K čemu slouží elektronická
zdravotní knížka II 

Přinášíme vám druhou, závěrečnou část odpovědí MUDr. Pavla Hronka na vaše dotazy týkající se elektronických zdravotních knížek. Určitě vám pomohou při rozhodování, zda  si je budete chtít pořídit, nebo zda zůstanete u dosavadního způsobu vedení lékařské dokumentace o vašem zdravotním stavu.

Když si o Elektronickou zdravotní knížku zažádám – dostanu nějakou kartičku, která mi dokáže, že ji mám? Budu se s ní hlásit např. když se budu objednávat k lékaři  - specialistovi?
K. Masná, Plzeň

Můžete si nalepit na svou kartičku pojištěnce VZP samolepku IZIP, takže ošetřující lékař bude ihned vědět, že využíváte výhody systému IZIP|Elektronická zdravotní knížka. O samolepku můžete zažádat na infolince společnosti IZIP.

Kdo všechno bude mít přístup do mojí Elektronické zdravotní knížky? A bude to na heslo?
J. Horáková, Č. Budějovice

Údaje v EZK jsou Vaším vlastnictvím, tedy jen Vy rozhodujete o tom, kteří lékaři či zdravotní pracovníci smějí do Vaší EZK nahlížet. Jedinou výjimkou jsou záznamy v tzv. Emergentním datasetu, kam smějí v případě nouze nahlédnout pracovníci záchranné služby. V tomto prostoru se nacházejí informace důležité pro záchranu života, jako jsou například alergie na léky nebo krevní skupina.
Po odeslání přihlášky do systému Vám přijdou přístupové údaje vygenerované společností IZIP, které obdržíte poštou do vlastních rukou. Před prvním přihlášením do EZK je nutné zprovoznit ji nastavením Osobního hesla a hned poté lze začít Elektronickou zdravotní knížku používat – číst v ní, vyplnit si osobní údaje, případně si zapisovat poznámky.

Chystáme se na dovolenou do Bulharska – když budeme mít Elektronickou zdravotní knížku, musíme se stejně pojistit? A bude ta knížka k něčemu i v zemi, kde mají jiné písmo – azbuku? 
 E. Dimitrová, Vlašim

Elektronickou zdravotní knížku nelze zaměňovat s cestovním pojištěním. EZK obsahuje souhrn Vašich zdravotních informací. Výhody služby EZK oceníte právě i v zahraničí, protože EZK můžete otevřít na internetu (v případě potřeby) i lékařům v Bulharsku, a ti jistě anglické mutaci EZK budou rozumět.

Mohu heslo Elektronické zdravotní knížky vyzradit i dceři a manželovi? 
 V. Blechová, Kuřim

Komu umožníte přístup do Vaší EZK je jen vaší volbou. Pokud byste v budoucnu chtěla komukoli přístup do vaší EZK omezit, stačí změnit heslo. Vašeho manžela a dceru můžete do své EZK uvést jako kontaktní osoby, které budou informovány v případě krizové situace.

Můj pan doktor – internista je skvělý odborník, ale na administrativu pořád nadává. Nebude se ne mne zlobit, pokud mu takovouto knížkou přidělám práci?       
A. Rychlá, Ústí

Cílem a smyslem EZK je lékařům práci ušetřit, nikoliv přidělat. Pokud váš pan doktor pracuje s počítačem a používá některý z obecně užívaných lékařských softwarů, postará se o zápis do Vaší EZK počítač sám, informace se do systému totiž odesílají automaticky. Váš pan doktor může naopak ocenit, že bude mít více informací o Vašem zdravotním stavu a laboratorní výsledky například rozbor krve, získá rychleji než dosud.

S manželem si naprosto důvěřujeme – můžeme mít společnou Elektronickou zdravotní knížku? Platí se za ní nějaké roční poplatky – jako například v knihovně?
J. Moldanová, Praha 5

Zřízení i vedení EZK je pro pojištěnce VZP zcela zdarma. Společnou EZK více klientů nenabízíme. Pokud si s manželem vzájemně důvěřujete, můžete si Vaše Elektronické zdravotní knížky zpřístupnit například stejnými hesly.

Mám problémy se zapamatováním čísel, mohu si dát heslo knížky například z písmen? Nějaké slovo? 
Z. Hromadová, Brno

Heslo by mělo být přiměřeně bezpečné, proto Vás při jeho sestavování povede automatizovaný návod. Vyžaduje, tak jak je zvykem, kombinaci velkých, malých písmen a číslic.

Víte, v jaké době žijeme – nemůže někdo mojí Elektronickou zdravotní knížku zneužít? Zjistit z ní něco, co říci nechci a pak to vyzradit? 
H. Hečková, Ostrava

Nedáte-li sama přístup nepovolaným, nebo nedůvěryhodným osobám, nemáte se vůbec čeho obávat. Bezpečnost systému IZIP je srovnatelná například se zajištěním internetového bankovnictví – PIN Vaší kreditní karty také nebudete pochopitelně nikomu cizímu prozrazovat, u hesla při vstupu do EZK je to obdobné. Navíc bezpečnost informací uložených ve Vaší EZK je nesrovnatelně vyšší než například v běžné kartotéce v ordinaci. Zmíněné heslo si můžete také kdykoliv změnit.

Sousedka říkala, že když nejsem u VZP, tak na Elektronickou zdravotní knížku nemám nárok. Ale já jí nevěřím…    
 B. Šandová, Hradec Králové

Vaše sousedka měla pravdu, služba EZK je poskytována exkluzivně pojištěncům VZP, a to zcela zdarma.

Trpím epilepsií. Pokud by mne překvapil záchvat na ulici a nedokázala bych záchranářům vyzradit kód k mé knížce  - mám ho mít někde napsaný? Nebo oni ho budou odněkud znát?
J. Vondráčková, Litomyšl

I na takovou to situaci je unikátní služba Elektronické zdravotní knížky připravená: záchranáři mají totiž přístup do vaší EZK prostřednictvím tzv. Emergentního datasetu, který opravňuje vstupovat záchrannou službu jejich vlastními identifikátory. Ve zmíněném Emegrentním datasetu jsou uvedeny základní údaje o pacientovi jako je krevní skupina, ale například tam může být zmíněno i to, že trpíte epilepsií.


Jednou už jsem se u nějakého mladíka na ulici přihlásila k tomu, že Elektronickou zdravotní knížku chci, také mi byly zaslány příslušné papíry, ale stěhovali jsme se a já je teď nemohu najít. Co mám dělat?
A. Žáková, Průhonice

V případě jakýchkoliv nejasností ohledně registrace, případně samotné Elektronické zdravotní knížky neváhejte kontaktovat naší infolinku 221 458 180 nebo nás můžete kontaktovat i emailem na adrese izip@izip.cz.

Mám moc hodnou paní doktorku, ale už hodně v letech. Bude si vědět s Elektronickou zdravotní knížkou rady?
D. Dolničková, Praha 6

Elektronická zdravotní knížka je koncipována tak, aby jak pacientům, tak lékařům umožňovala snadnou orientaci a byla uživatelsky velmi přívětivá. Pokud se chce Vaše paní doktorka zapojit do systému IZIP, stačí, aby vlastnila počítač, který bude připojený na internet.


 

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama