Velikost textu: AAA

Reklama

 K čemu slouží elektronická zdravotní knížka I

Systém Elektronických zdravotních knížek vznikl v ČR před osmi lety. Dnes jej využívá přes 1 700 000 klientů, třetina lékařů a polovina nemocnic v ČR. Chcete-li znát názor spoluautora projektu na výhody knížky, v níž si sice nebudete listovat cestou do práce, ale která vám může zachránit život, čtěte následující řádky.

MUDr. Pavel Hronek

 je ideovým tvůrcem a spoluautorem projektu Elektronických zdravotních knížek a tudíž tím pravým člověkem, který odpověděl na vaše dotazy. Dnes přinášíme jejich první část.

 

Kolik bych musela zaplatit za zřízení Elektronické zdravotní knížky?
V. Kouřilová, Písek

Pro pojištěnce VZP ČR je zřízení i vedení Elektronické zdravotní knížky exkluzivně zcela zdarma. Pojištěncům ostatních pojišťoven není zatím tato služba dostupná.

Mohu si nechat udělat Elektronickou zdravotní knížku, i když jsem už v důchodu?

G. Hrzalová, Havl. Brod

Ano, unikátní a patentovaná služba Elektronické zdravotní knížky (EZK) slouží exkluzivně pojištěncům VZP, a to bez rozdílu věku. Elektronická zdravotní knížka má rozhodně význam také pro seniory, protože kromě oprávněných osob (lékařů) má k důležitým informacím přístup i zdravotní záchranná služba. EZK tedy nejenom chrání zdraví, ale může život klienta díky základním informacím o pacientovi (mezi které patří krevní skupina, alergie apod.) pomoci zachránit. Často se také stává, že si pacient např. nepamatuje léky, které užívá pravidelně či které bral v minulosti, což je nezbytná informace pro lékaře při volbě další medikace. I zde má elektronická zdravotní knížka svůj význam, a to i v případě, kdy sám pacient aktivně tuto knížku nevyužívá – např. z důvodu vysokého věku a nemá počítač a není ani připojen k internetu. Elektronická zdravotní knížka je v každém případě přínosná pro svého uživatele, a to bez ohledu na věk, zdravotní stav, či schopnost pracovat s výpočetní technikou.

Odjíždíme s manželem na dlouhodobý pobyt do ciziny, mimo EU. Byla by nám tak Elektronická zdravotní knížka k něčemu?

K. Sedláková, Praha 4

Číst v EZK lze všude tam, kde je internet. Služba je totiž dostupná pomocí počítače připojeného na internet, 24 hodin denně. Zapisovat mimo rámec EU můžete pouze sami přepsáním papírové dokumentace. 

Mohu věnovat Elektronickou zdravotní knížku například jako dárek vnučce k 18. narozeninám?

 P. Špinarová, Vsetín

V podstatě ano. Jediným předpokladem je, že si před dovršením plnoletosti vyzvedne obálku s bezpečnostním kódem – PINem - odpovědný zástupce (v přihlášce musí být uveden). Po dovršení 18. roku věku, si může převzít tento dokument sama.

Jsem Slovenka, pracuji v Čechách, pracovní povolení mám. Mohu si nechat udělat Elektronickou zdravotní knížku, i když mám slovenské občanství?

S. Szabová, Olomouc

Pokud máte v ČR trvalý pobyt a jste pojištěná u VZP, tak si samozřejmě můžete Elektronickou zdravotní knížku pořídit a začít využívat výhod unikátního a patentovaného systému IZIP|Elektronická zdravotní knížka.

Kde si mohu nechat udělat Elektronickou zdravotní knížku? Jak dlouho budu na její vystavení čekat?

J. Novák, Praha 8

EZK si nově můžete zaregistrovat online na stránkách www.izip.cz, registraci můžete zrealizovat také na vybraných pobočkách České pošty se službou CZECHPoint, ve vybraných lékárnách využívajících systémy Lekis nebo Apatyka servis a také na vybraných pobočkách PVZP. Do systému Vás může zaregistrovat také Váš lékař, pokud je sám v IZIPu. Registrace je rychlá, po zapsání do systému Vám do několika dnů přijde poštou do vlastních rukou obálka s přístupovými údaji.

Jak dlouho bude Elektronická zdravotní knížka platná? Budu si muset její platnost prodlužovat?

B. Bednářová, Zlín

Platnost Elektronické zdravotní knížky není časově omezena a její vedení je po celou dobu existence pro pojištěnce VZP zcela zdarma.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama