Velikost textu: AAA

Reklama

Poraďte mi, doktore, jak zvládnout klimaktérium

Na vaše otázky kolem kritického věku žen, který přináší sebou klimaktérium, čili přechod, odpovídá MUDr. Ivan Ročárek, gynekolog z pražské kliniky MEDA (www.meda-gynekologie.cz)Kolegyně mi říkaly, že hormonální přípravky na problémy v době klimaktéria celý přechod vlastně jen odsouvají a prodlužují. Mají pravdu? 
J.N. Plzeň
Nemají pravdu. Podávání zmíněných přípravků pozitivně působí po celou dobu aplikace, o jejíž délce se vedou diskuse. Např. v USA užívají ženy tyto přípravky až do smrti. Evropa je v tomto rezervovanější a řada žen po šedesátce tyto preparáty raději vysazuje.

Je mi 56 let – a přechod pořád nikde, pořád menstruuji? Není to podezřelé? Nemůžu to nějak „rozjet“?       
B.D. Vimperk
Pokud žena v 56 letech stále pravidelně menstruuje v normální intenzitě,  hormonální situaci není třeba nikterak řešit. Vůbec se nemusíte znepokojovat.


Snaše je teprve 43, ale už si stěžuje na návaly a nepravidelnou menstruaci? Mohlo by jít už o přechod?       
S.F. Kolín
Ano. Mohlo by se jednat o přechod. Rozhodně vaší snaše doporučuji návštěvu gynekologa a po jeho vyšetření by jistě stálo za úvahu, zdali v jejím případě není namístě hormonální léčba.

Je pravdou, že po přechodu se při stejném způsobu stravování začnou dít s postavou zcela nové věci? Že, ač budu jíst přesně to, co předtím, ztloustnu?  V.K. Praha 4
Pravda to spíše není. Řada žen mnohdy rezignuje na to, jakou mají po přechodu postavu a případné její nedostatky svádějí na klimakterium. Někdy ale bývá na vině spíše zvýšený apetit a pohodlnost, ale je nutné připomenout, že tvar postavy je dán především stravovacími a pohybovými návyky. Do jisté míry je však třeba připustit, že od určitého věku začínají převažovat katabolické procesy nad anabolickými. Znamená to, že aktivní svalová hmota se přeměňuje na tukovou. Potlačit tento proces vyžaduje ve středním a starším věku větší úsilí než  v mládí.

Jak dlouho přechod trvá – dá se to  odhadnout? Jak poznám, že ho už mám za sebou?
M.Z. Písek
Toto se nedá přesně určit. Výpadové příznaky mohou trvat různě dlouhou dobu. Od několika měsíců až po několik let - u méně šťastných žen. Odhadnout, pokud vím, délku  přechodu možné není. Absence výpadových příznaků, jakými jsou například návaly nebo změny nálad, vám naznačí, že přechod je už za vámi.

Mohl byste mi, prosím doporučit nějaké potraviny, které přechod usnadní?
F.N. Opava
Obecně se doporučují látky obsahující tzv. fytoestrogeny, tedy rostlinné estrogeny, jejichž efekt je však podstatně slabší než v případě estrogenů ženských. Z běžně dostupných potravin je to například soja.

Na čem všem se mi přechod podepíše? Na postavě, náladě i pleti? Nebo snad i na dalších věcech?       
A.G. Praha 8
O změnách postavy jsme již psali výše. Změny nálad k horšímu bohužel nejsou vzácné. Jedná se ale nejen o změny nálad, ale i řady životních postojů v kontextu s potížemi a přibývajícím věkem. Někdy se naopak projeví i křečovitý návrat k mládí, který ve výsledku může působit směšně. V tomto období se často mění i postoj ženy k sexualitě. Kosmetické poruchy se rovněž mohou projevit – především hrubnutí pleti, úbytek vlasů, zhoršení jejich kvality apod.

Kdysi údajně ženy o svém klimaktériu ani nevěděly, neměly se čas tím zabývat. Je to opravdu „civilizační“ záležitost?    
B.D. Brno
Samozřejmě, že v dnešním světě, který dává více možností se sledovat, nabylo klimakterium civilizačního rozměru. Nemluvě o narůstající délce života ženy. Zejména v posledním čtvrtstoletí jsme proto svědky nárůstu zájmu medicínských oborů o ženu a její potíže ve středním věku. Je zřejmé, že tento trend bude i nadále pokračovat. Objektivně
je ale třeba říci, že zvláště díky hormonální substituční léčbě došlo ke zkvalitnění života žen v době přechodu i po něm.

Švagrová je po gynekologické operaci, ale jeden vaječník jí zůstal. Bude mít také přechod?       
P.A. Vlašim
Velmi pravděpodobně bude mít přechod, jako kdyby po zmíněné gynekologické operaci vůbec nebyla - funkční rezerva vaječníku je totiž značná.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama