Velikost textu: AAA

Reklama

Jaké nebezpečí hrozí očím při práci na zahrádce

Jarní a letní sezona pro vášnivé zahrádkáře znamená nejen radost, ale také mnohá nebezpečí. Zatímco drobné oděrky či řezné rány se poměrně rychle zacelí, při práci hrozí také nebezpečí nepříjemných poranění očí.  

Brýle vás ochrání

Proto je potřeba při práci na zahrádce oči chránit. O nebezpečí a prevenci hovoří specialista z oboru oftalmologie MUDr. Petr Novák z nemocnice Na Homolce a Refrakčního centra Praha: „Jarní a letní práce jsou spojeny s prostřihem, sázením, přihnojováním. K poranění očí při nich dochází mechanicky, ale i chemicky. Jednoduchá pomůcka - kvalitní ochranné brýle přitom mohou většině poranění zabránit nebo alespoň omezit případné následky. Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky (například při drcení odpadu). Stejně nepříjemný může být prach či poletující zrnka zeminy v oku. Ještě závažnější je pak zcela jistě zasažení očí např. chemickým postřikem, při míchání hnojiv nebo prostředků na hudební hmyzu. Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti okamžitě navštívit oční pohotovost.“


Pozor na potřísněné ruce

Dr. Petr Novák dále poukazuje na to, že je třeba seznámit se s tím, zda rostliny, s nimiž zacházíme, jsou či nejsou toxické. V žádném případě pak není dobré si potřísněnýma rukama utírat tvář nebo mnout si oči. Nebezpečí může hrozit i při zastřihování rostlin – nebezpečím není jen odlétnutí třísky či trnu do oka, ale i možnost poleptání rostlinnými šťávami. Neopatrnost při takové činnosti může znamenat nejen několik týdnů pracovní neschopnosti, ale také nebezpečí trvalých následků, jež je nutné řešit operací.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama