Velikost textu: AAA

Reklama

Krása z přírody pro rok 2011

Chceme být co nejhezčí, to je samozřejmé! K nezbytným atributům kultivované současné ženy patří upravený obličej, hezká pleť i vlasy, ale i perfektní držení těla a samozřejmě pohoda, vyrovnanost a vnitřní harmonie. Nabízím vám pár svých tipů pro krásu z přírody.

Hloubkové čištění

Pleť nejlépe pročistí napařování. Do malého umyvadla naliji vařící bezinkový výluh, nakloním se nad něj a přes sebe hodím velkou osušku. Vydržím pět až deset minut a nakonec pleti dopřeji bylinkový čaj, jaký mám zrovna po ruce: měsíček regeneruje, šalvěj tonizuje, kopřiva omlazuje, máta osvěžuje. Neutírám, nechám oschnout.
Někdy si obličej natřu zředěnou citronovou šťávou, má bělící a zjemňující účinek a prospívá i cévám (vybělí i zuby, ale pozor, jen kapku a jen občas, abyste si nezničily sklovinu, kyselina ji leptá!). Pleť si také občas potírám čerstvě ukrojeným plátkem zázvoru, působí jako tonikum.

Masky

Po napařování se dobře vstřebává maska. Nejvíce mi svědčí drožďová – prostě jen smíchám droždí s mlékem nebo bylinkovým čajem na hustší kašičku a natřu na obličej, krk a případně dekolt. Vynechám partii kolem očí. Na dvacet minut si lehnu, někdy i na déle (nedávám si ji ale před slavnostní příležitostí, má totiž svoji typickou vůni, která ani po důkladném spláchnutí nezmizí). Na oči si přitom mohu dát obklad z teplého měsíčkového nálevu, ten oči projasní a zvětší. Pozor na to, aby se droždí nedostalo do očí ani do pusy.
Masku si dělám také ze silnější vrstvy jogurtu, z tvarohu se žloutkem, z bílku, z rozmačkaných jahod nebo meruněk. Radikální účinek má maska z hlíny. Nahrabu si ji na zahradě, přecedím ji a upražím, aby neobsahovala škodlivé přísady a mikroorganismy. Pak ji smíchám s různými ingrediencemi: s medem, žloutkem, jogurtem, tvarohem, bylinkovým nálevem či s výluhem z mořských řas. Ještě lepší je maska z bahna Mrtvého moře. Po přibližně dvaceti minutách působení smyji a přitom jemně drbu pleť, je to totiž výborný peeling.

Peeling

Minimálně jednou týdně je zapotřebí odstranit odumřelé povrchové buňky kůže. Používám na to mořskou sůl, celozrnnou mouku nebo již zmíněnou sterilovanou zem. Sůl mohu smíchat s olejem. Dají se též použít nastrouhané mandle nebo jádra meruňkových či broskvových pecek. Po vysprchování peeling nanáším na mokré tělo a kruhovitými pohyby je kousek po kousku promasíruji. I na krku a obličeji si dávám záležet, prodrbu i oblast kolem oči – ale pozor, používám-li sůl, musím mít oči zavřené, dovnitř se nesmí dostat ani zrníčko.

Vlasy

Šampón smíchám s několika lžičkami oleje. Někdy použiji jen jádrové mýdlo. Nanesu na vlasy a celou hlavu důkladně promasíruji. Po posledním spláchnutí na vlasy naliji odvar z máty nebo kopřivy s trochou citronové šťávy. Ještě mokré vlasy promastím trochou oleje nebo sádla – mám totiž suché vlasy. Nefénuji je, příliš by se vysušily. Kdykoliv je pak třeba, namokřím si ruce, vetřu do dlaní sádlo nebo olej a provlhčím a promastím tak celou kštici. Vlasy to oživí a jsou lesklejší. Mám ale vlnité až kudrnaté vlasy, které jinak neupravuji, jen pročesávám a kartáčuji (denně sto tahů podle rad našich babiček) s hlavou předkloněnou.

Výživa

Skvělá je čerstvá šťáva z aloe vera. Občas si udělám měsíc trvající omlazující kůru: každý den ráno na lačný žaludek uříznu a sním kousek nejstaršího listu aloe a vytékající šťávou si potřu pleť. Každý den sním také špetku mořských řas – spařím je a vodou z nich se několikrát omyji. Jsem toho názoru, že to, co svědčí mému tělu zevnitř, svědčí mu i vně. A tak se natírám i medem, nejméně na půl hodiny si ho dávám i na rty a nebojím se ho vetřít i do očí, dokáže je totiž vyléčit z menších zánětů a dokonce působí preventivně i proti zákalům. Pokud to pálí, znamená to, že je co léčit. Pokud med v očích nepálí, mám je zdravé a účinek medu je regenerující a zkrášlující.

 

Koupele pro mládí

Mohu použít jakékoliv bylinkové nálevy, ale nejlepší je kopřiva. Nejlepší je to na chalupě v létě. Nasekám náruč nebo dvě toho plevele (stačí i nasušené kopřivy), spařím ve velkém hrnci a všechno to vliji do vany. Ponořím se celá i s hlavou. Stvoly i listy kopřiv se obložím a nakonec vydrbu. Kdysi jsem viděla v televizi stařenku, která po téhle zázračné omlazující koupeli vylezla z vany jako krásná mladá dívka. Možná, že se to podaří i nám!

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama