Velikost textu: AAA

Reklama

 Myslete na rakovinu tlustého střeva včas!

Prevence není bolestivá a může Vám zachránit život. Bohužel právě čeští muži zabírají nezáviděníhodné první místo v celoevropském žebříčku zaznamenávajícím výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku. Počet zhoubných nádorů ve střevech se navíc stále zvyšuje, ani české ženy na tom nejsou nejlépe. Příčina vězí v hektickém životním stylu, nadváze, nezdravé stravě. Před pravidelným pohybem dává mnoho lidí přednost posezení v hospodě. Ovšem ani starší lidé vyznávající zdravý životní styl nemají vyhráno – mohou se stát obětí vrozené indispozice.

Každý rok lékaři objeví více než osm tisíc nemocných. U mnoha z nich už bývá rakovina v pokročilém stadiu, šíření metastáz se pak bolestivě zabraňuje pomocí chemoterapie nebo léků. Vyléčení už ale nepřipadá v úvahu, léčba umožní jen prodloužení života. Existují tedy pádné důvody, proč by měl každý člověk starší padesáti let myslet na preventivní vyšetření. Mohl by jim v tom pomoci osvětový program, který v České republice právě probíhá.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je si v mnohém podobná, používáme pro ni proto souhrnný název kolorektální karcinom (colon = střevo, rectum = konečník). V naprosté většině ji způsobují nádory z buněk střevní sliznice, tzv. adenokarcinomy.

Rizikové jevy, které mohou zapříčinit rakovinu
- věk nad 50 let
- dědičné syndromy
- střevní záněty (např. Crohnova choroba)
- výskyt polypů (nenádorových výstupků) ve střevě
- obezita, nezdravá strava, nedostatek pohybu
- nadměrné kouření a častý příjem alkoholu
Alarmující příznaky rakoviny tlustého střeva
- krev ve stolici
- tenká stolice
- bezdůvodný úbytek tělesné hmotnosti
- chudokrevnost bez příčiny
- častá únava
-  pocity plného střeva
- zácpa, bolesti břicha

Jelikož je rakovina tlustého střeva a konečníku u nás druhým nejčastějším nádorovým onemocněním, probíhají v České republice různé podpůrné programy. Od února tohoto roku můžete v českých městech narazit na obrovskou maketu tlustého střeva, v níž vám poučení studenti medicíny podají veškeré informace o nemoci i prevenci. Projekt Střevo tour  realizuje občanské sdružení Onkomaják.  Navazující kampaň Nenechám se vyloučit si zase klade za cíl upozornit především na prevenci. Nutnost včasného vyšetření veřejnosti připomínají prostřednictvím známých osobností jakými jsou Antonín Panenka či Valerie Zawadská.

 

Preventivní vyšetření

Díky Nadaci Vize 97 mají všichni lidé nad 50 let jednou ročně nárok na bezplatný test na přítomnost krve ve stolici neboli TOKS. Test si domluvíte se svým praktickým lékařem, od něj dostanete tři psaníčka. Týden před testem byste měli vysadit některé léky i potravinové doplňky. Více vám k tomu řekne váš osobní lékař. Každý den pak vložíte pomocí stěrky do psaníčka malý kousek své stolice. Po třech dnech své vzorky zanesete lékaři a do týdne byste měli znát výsledek.

Kolonoskopie

Pokud je vám více než 55 let, měli byste TOKS absolvovat alespoň jednou za dva roky. Další spolehlivou a ovšem mnohem přesnější možností je pro vás screeningová kolonoskopie, kterou stačí provést jednou za deset let. Ani tohoto vyšetření se nemusíte bát. Probíhá velmi šetrně. Dostanete injekci proti bolesti a pak jen po dobu dvaceti minut ležíte na boku. Lékař vám mezitím zavede konečníkem kolonoskop – hadici s okulárem, kterým doktor sleduje stav střevní sliznice. Při kolonoskopii může lékař pacienta zbavit nebezpečných polypů, pokud nějaké objeví. V tom případě pak pacient musí další den dodržovat kašovitou stravu. Před samotným vyšetřením je také zapotřebí vyprázdnit střeva pomocí diety, pitného režimu a projímadla. Nejedná se však o nic drastického.


Velkou motivací by pro vás mohla být skutečnost, že naprostá většina lidí, u kterých byla rakovina tlustého střeva podchycena včas, se úplně vyléčila. Proto rozhodně neváhejte!

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama