Velikost textu: AAA

Reklama

Naše imunita volá o pomoc

Zima náš organismus už důkladně vysála, je nejvyšší čas posílit imunitní systém.  Základní zásady teoreticky už určitě ovládáte: že je nezbytné se kvalitně stravovat, hodně spát, dostatečně se hýbat – nejlépe na čerstvém vzduchu. A také minimalizovat stres…

Přírodní imunostimulátory

Ty  pomáhají při mírnějších infekcích, jsou také vhodné jako prevence nachlazení. Osvědčily se přípravky obsahující echinaceu nebo hlívu ústříčnou. Právě hlíva, ale také některá zrna obilovin obsahujíc beta glukan – a ten je to s naší imunitou opravdu umí.

S vitamíny to nepřehánět
Nic objevného – na imunitu mají výrazný vliv i vitamíny. Zejména pak C, E a betakarotén. Navíc nám vlivem nedostatku sluníčka schází vitamin D, jíme také málo luštěnin a tak se nám nedostává zinku…

Ač už farmaceutický průmysl „zgranulovat“ takřka veškeré vitamíny, není nad ty v přírodní formě, co působí komplexně. Přírodní vitamíny jsou navíc snáz vstřebávají, tělo je dokáže lépe zpracovat a využít, zabrání  také hypervitaminóze. Neboli předávkování vitamíny... To nám hrozí nejvíce při vitaminech rozpustných v tucích, s nimiž si tělo neví rady. Jde především o umělé A, D, E, K.


Zlatá pětka

Práci a stres bychom měli vyvažovat pěti důležitými faktory:

  • Strava: nezapomínat na pravidelnou dávku ovoce a zeleniny.
  • Spánek: jeho délka je individuální, ale minimum pro normální provoz by měl být pět – šest hodin vydatného spánku.  Jeho nedostatek má zničující následky nejen na pleť, sexuální život, ale i na další důležité stránky našeho zdraví a tudíž života.
  • Sport a otužování: výrazný vliv na imunitu mají zejména endorfiny, neboli jistý druh hormonů. A ty se vyplavují při zvýšené fyzické námaze, čímž následně podporují imunitní systém. Ať už by se vám snažili namluvit ve fitku cokoli – nejužitečnější je pohyb na čerstvém vzduchu!
  • Smích:  ten opravdu dokáže s naší imunitou divy. Zažene stres někam, kde číhá smutek a stres.
  • Spokojený život: stres, psychický tlak, ale také strach z následků nemoci či obavy ze smrti mohou imunitu výrazně oslabit. Duševní rovnováha je nenahraditelná!

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama