Velikost textu: AAA

Reklama

Když klouby zlobí…

Ještě nedávno se bolesti a ztuhlost kloubů považovaly za běžný neduh staršího věku. Nedá se s ním nic moc dělat. Jedině se s ním smířit. Rezignace s povzdechem: „Co mohu chtít, už mi není třicet!“, ale na místě není. Dnes už existují možnosti, jak přirozené změny organismu zpomalit nebo alespoň jejich projevy zmírnit. Bolesti kloubů ale mohou být i alarmujícím signálem vážného onemocnění.
Bude změna počasí?

„Dnes mě bolí klouby, bude změna počasí!“ Generacemi ověřený lidový způsob meteorologické předpovědi. Má ale nějaké vědecké vysvětlení? „Ano. Mnoho, zejména starších lidí se může na své kloubní rosničky opravdu spolehnout. Se změnou počasí se totiž mění svalové napětí, které může způsobit bolesti. Ty však nebývají silné ani dlouhodobé. Zrovna tyto obtíže lze přiřadit k věku a není s nimi třeba rychle spěchat k lékaři,“ říká MUDr. Irena Haganová, odborný lékař fyziatrie, balneologie a léčebné rehabilitace Bertiny lázně s.r.o. Třeboň. „Je však řada jiných příznaků, které mohou být důsledkem vážného onemocnění. Varující by měla být především ranní ztuhlost spojená s celkovou únavou, noční bolesti, podivné teploty, otoky, chronické bolesti při pohybu.“

V souvislosti s bolestmi kloubů se i laikovi vybaví strašák artrózy (osteoarthrosa) či revma (revmatoidní arthritis). Závažných onemocnění však hrozí daleko více.

„Nesmíme zapomínat i na relativně častá infekční, endokrinologická a neurologická onemocnění. Stále je opomíjena osteoporóza, laicky nazývaná ,řídnutí kostí‘, na kterou by měly pamatovat zejména ženy po přechodu. Velmi záludná jsou také některá nádorová onemocnění (a to nejen pohybového aparátu), která se často projevují právě zmíněnými obtížemi, zejména nočními bolestmi páteře. Může jít např. o jediný příznak zhoubného nádoru slinivky břišní,“ varuje MUDr. Haganová.

Pozorujeme-li zmíněné potíže déle než dva týdny, měli bychom dle rady paní doktorky rozhodně navštívit lékaře. Jako v každém, tak i ve starším věku, doporučuje preventivní prohlídky. I v případě, že vážný problém neprokážou, může lékař  podchytit počínající stadium degenerativního onemocnění a doporučit vám režim, který obtíže zmírní. Je dobré zamyslet se i nad nadváhou, nedostatkem pohybu nebo naopak nepřiměřenou nebo jednostrannou fyzickou námahou. U některých potíží pomůže fyzikální terapie, laser, magnety, u jiných je nutné zapojit fyzioterapii v rámci léčebné rehabilitace.

Bolest jako ochranný faktor

„To vše, včetně domácího cvičení dle instruktáže fyzioterapeuta, může opravdu hodně pomoci,“ říká MUDr. Haganová. „Někdy ale zcela stačí zapojit obyčejný selský rozum a netýrat svůj pohybový systém víc než je nutné. Ze své praxe znám mnoho seniorů, kteří svým zahradám věnují podstatně větší péči než vlastnímu tělu. Platí zde jako všude: Všeho s mírou!“

Naštěstí většinu pacientů chrání bolest, jakýsi ochranný faktor, který nám dává velmi cennou informaci. Odpočinek není žádný přepych a mnohdy působí jako velmi účinná léčba. Teplo, klid a šetrné analgetikum udělají zpravidla lepší službu než snaha vyřešit problém tzv. „přes noc“ razantní dávkou některého nesteroidního antirevmatika (např. oblíbeného brufenu nebo ibalginu), jejichž časté užívání může poškodit žaludeční stěnu. Stejně tak problém nevyřeší jen samotné potravinové doplňky. „Zcela určitě není vhodné v akutním stavu ani žádné laické ,napravování‘ nebo razantní sportovní výkony, kterými zkusím, co to se mnou udělá,“ varuje MUDr. Irena Haganová a dodává: „Za vůbec nejlepší, protože člověku nejpřirozenější, ,sport‘ považuji chůzi. A kdo si chce ještě ,přilepšit‘, neměl by šetřit na matraci a kvalitní obuvi. Nemálo obtíží pohybového aparátu totiž pramení z naprosto nevhodného lůžka a obuvi.“

Kde to začíná?

Častou příčinou bolesti a ztuhlosti kloubů bývá osteoartróza a revmatoidní artritida.
Osteoartróza. Způsobuje ji poškození kloubní chrupavky. Časem dochází i k poškození kosti, tvorby výrůstků, kostních cyst, hromadění tekutiny v kloubu. Revmatoidní artritida. Zánětlivé onemocnění, jehož podstatou je porucha imunitního systému. Může postihnout nejen klouby, ale např. i šlachy nebo svaly.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama